Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa o elektromobilności przyjęta przez Senat

Ustawa o elektromobilności przyjęta przez Senat

Według planów Mateusza Morawieckiego za kilka lat po Polsce ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS
Według planów Mateusza Morawieckiego za kilka lat po Polsce ma jeździć milion samochodów elektrycznych.

W piątek senatorowie zagłosowali za przyjęciem ustawy o elektromobilności bez poprawek. Za ustawą zagłosowało 61 senatorów, a 27 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa ma ułatwić zrealizowanie śmiałej wizji Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którą do 2025 roku po Polsce będzie jeździć milion samochodów elektrycznych.

Nowe przepisy wprowadzają szereg ulg dla posiadaczy aut na prąd i tak zwanych hybryd plug-in. Chodzi między innymi o zwolnienie ich z opłat za parkowanie i umożliwienie firmom mającym takie samochody na większe odpisy amortyzacyjne.

Zobacz też: Samochody elektryczne nawet 3,5 razy ekonomiczniejsze niż auta spalinowe

 

 

Ustawa daje też samorządom możliwość tworzenia stref czystego transportu, do których wjazd będzie ograniczony. Bez problemu wjadą tam tylko samochody elektryczne, napędzane wodorem i gazem ziemnym (ale tylko pod pewnymi warunkami).

Nowe przepisy zakładają też budowę 6 tys. punktów ładowania o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy. Mają one powstać do końca 2020 r. powstanie. Planowane jest także utworzenie 70 punktów tankowania gazu CNG.

Jak pisaliśmy, eksperci oceniali projekt ambiwalentnie. Dziwili się szybkiemu tempu uchwalania nowych przepisów. Przestrzegali, że nowe prawo może okazać się nie dość precyzyjne, a jego zmiana w późniejszym terminie będzie dużo trudniejsza niż dopracowanie szczegółów teraz.

samochody elektryczne, elektromobilność
Czytaj także
Polecane galerie
Prawda-jest-prosta
2018-01-22 19:26
aby samochody elektryczne jeździły to muszą mieć po czym oraz gdzie się ładować!
Kto kupi auto które ma 3 sekundy do 100 km/h pali 5 zł na 100 km a gdy ma 200 na liczniku to czujesz się bezpieczniej niż 80 km/h w normalnym spalinowym.
Gdzie tym jeździć, gdzie są autostrady proste jak drut, które nie zamarzają bo są podgrzewane i można na nich jechać 300 km/h bez żadnego stresu!
Jak tak będzie to wszyscy kupią auta elektryczne.
Doda
2018-01-21 09:50
Dla zwykłego Polaka który za wszystko płaci VAT żadnych kodatkow , lecz dla bogatych dla przedsiębiorców jest wyjście ..
Które skonczy się jak akcja samochodu z kratką
Luc55
2018-01-20 22:30
Dla kogo te samochody ?
Dla bogatych snobów ?
Porównajcie PKB krajów unijnych ... jak wypadamy ?
Skoro 100 % Niemców nadal nie jeździ takimi samochodami a mają w portfelach przynajmniej 3 x więcej od nas i dodatkowo super zniżki za przesiadkę, to o czym tu mówimy ...
Morawiecki to kolejny wizjoner, który się bajek naczytał ... Może w kręgach jego znajomych wszyscy się tym zachwycają, ale kawałek dalej już nie ...
Pokaż wszystkie komentarze (48)