Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruska elektrownia pod Ostrowcem zacznie pracę w 2019 roku

Białoruska elektrownia atomowa pod Ostrowcem zostanie załadowana paliwem na początku 2019 roku - poinformował w czwartek główny inżynier projektu Anatol Bondar. Jak dodał, dotyczyć będzie to jednego z dwóch bloków energetycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters / EUREKA)

- Proces załadunku paliwa trwa ok. 10-15 dni - powiedział Bondar. Rosja ma dostarczyć paliwo pod koniec 2018 r.

Jak powiedział inżynier, uruchomienie reaktora, składające się z kilku etapów, potrwa w sumie od 4 miesięcy do pół roku i na każdym etapie będzie konsultowane z krajowym regulatorem w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego - Gosatomnadzorem.

W białoruskiej elektrowni zostaną użyte pręty paliwowe ze stopu cyrkonu o długości 4,5 m, wypełnione tabletkami uranowymi. Do jednego reaktora typu WWER-1200 zmieszczą się 163 pręty, które w sumie zawierać będą ponad 17 mln tabletek uranu ważących po 5 g.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w roku 2018, a drugi w 2020. 3 kwietnia generalny dyrektor Rosatomu Aleksiej Lichaczow, cytowany przez agencję TASS, oświadczył, że liczy, iż pierwszy blok zostanie wprowadzony do eksploatacji "do końca r. 2019".

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzucało Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.

Z Mińska Justyna Prus

Tagi: elektrownia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, e-biznes, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2017

ironiuszPrzedstawiam poniżej etapy budowy elektrowni atomowej na Białorusi i w Polsce. Białoruś: pomysł, lokalizacja, projekt, budowa, rozruch, zyski. Teraz … Czytaj całość

24-04-2017

drfświetnie, najpierw załatwili nas Czarnobylem, a teraz dowalą z Ostrowca, podobno skutki Czarnobyla dopiero wychodzą, nawet w 4 pokoleniu mogą pojawić … Czytaj całość

21-04-2017

LakonW energetyce jądrowej Białoruś nas wyprzedziła. O kilka długości. My zaś wyprzedzamy całą Europę w obszarach związanych z ekshumacjami.

Rozwiń komentarze (59)