Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Tchórzewski: przez pierwsze dwa lata nie mogliśmy się zdecydować

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Tchórzewski: przez pierwsze dwa lata nie mogliśmy się zdecydować

Krzysztof Tchórzewski zapewnia, że węgiel jeszcze długo nie zniknie z polskiej energetyki. Fot. EAST NEWS
Krzysztof Tchórzewski zapewnia, że węgiel jeszcze długo nie zniknie z polskiej energetyki.

- Przygotowujemy się do budowy bloku jądrowego w Polsce - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. I ocenił, że proces inwestycyjny potrwa 10 lat. - Przez pierwsze dwa lata nie mogliśmy się zdecydować - przyznał.

- Są wszystkie działania planistyczne, przygotowawcze, ponieważ decyzja o budowie tego bloku była w 2012 roku, my tylko modyfikujemy to - powiedział Tchórzewski w wywiadzie w radiu Wnet.

O tym, że prace nad modelem finansowym polskiej elektrowni jądrowej są bliskie ukończenia, Tchórzewski mówił na konferencji prasowej w minionym tygodniu.

Wideo: atom w Polsce i na świecie

 

 

- Przez pierwsze dwa lata nie mogliśmy się zdecydować, w jakim kierunku iść, bo wynikało to z olbrzymiego zaangażowania finansowego spółek energetycznych - wyjaśnił. Tchórzewski podkreślił, że chodzi o inwestycję rzędu 30 mld zł.

- Robimy wszystko, by energii elektrycznej Polakom nie brakowało - zadeklarował.

Tchórzewski zapewnił, że wybór wykonawcy odbędzie się w drodze przetargu. - Muszą być najnowsze zasady bezpieczeństwa przestrzegane, musi być największy efekt ekonomiczny, jeśli chodzi o koszt budowy - podkreślił.

- Powinniśmy mieć do 2030 roku pierwszy blok energetyczny, a potem jeszcze dwa, żeby osiągnąć 4-4,5 GW mocy, które zapewnią zmniejszenie emisji - powiedział minister energii. - Nie zakładamy odejścia od węgla w energetyce nawet do 2050 r., wszystko będzie zależeć od spełniania norm emisyjnych.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ak500
2018-01-28 09:07
PRZESTAC GADAC, DO ROBOTY.
Duck brother
2018-01-27 18:07
Jądrowa? Jedyne jądro już leży na Wawelu, więc kicha...
Jacek Kwiatkowski Szczecin
2018-01-27 13:22
prąd z elektrowni atomowej jest droższy 40 razy niż z elektrowni węglowej. Natomiast 4-dniowa produkcja plutonu z uranu, uboczny produkt w wlektrowni atomowej, daje materiał do budowy jednej bomby atomowej. Czy chcemy mieć bomby atomowe?
Pokaż wszystkie komentarze (25)