Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elektrownia atomowa w Polsce: prezesi mogli nieźle zarobić

Do budowy elektrowni jeszcze daleka droga, ale członkowie zarządu spółek skarbu państwa już pobierają wielotysięczne pensje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Imagebroker.net/Photoshot/REPORTER)

Prawie 100 tys. zł miesięcznie wynosiła płaca w zarządzie spółek państwowego koncernu Polska Grupa Energetyczna zajmujących się przygotowaniem polskiej elektrowni atomowej - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Koncern do przygotowania inwestycji powołał spółkę PGE EJ1. Gazeta dotarła do oświadczenia majątkowego wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika, który był wiceprezesem w atomowych spółkach PGE. W pierwszej połowie 2013 r. uzyskał wtedy dochód w wysokości 599 340 zł, czyli niemal 100 tys. zł miesięcznie.

Były minister skarbu Aleksander Grad po odejściu z atomowej spółki PGE został w lutym zeszłego roku wiceprezesem Taurona i na tym stanowisku zarobił 1 mln 63 tys. zł, czyli blisko 120 tys. zł miesięcznie.

Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ. Utworzyła ją PGE, ale po 10 proc. udziałów mają Tauron, Enea i KGHM. W 2015 r. PGE EJ planuje rozpocząć postępowanie zintegrowane - rodzaj złożonego przetargu, ma być w nim wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni.

Zgodnie z obecnym harmonogramem projektu i planami rządu, przetarg powinien być rozstrzygnięty do końca 2016 r., a w 2017 r. rząd powinien formalnie podjąć zasadniczą decyzję co do budowy elektrowni jądrowej. Właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miałby on zostać oddany do eksploatacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie. Teheran nie zrobi bomby Iran zgodził się, że nie będzie wytwarzał ani przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować broń masowego rażenia.
Negocjacje z Iranem. Dziś mija termin Według doniesień nastroje w szwajcarskiej Lozannie, gdzie odbywają się rozmowy, są pozytywne. Optymizm wyrazili dyplomaci z Rosji i Chin.
Gdzie będzie polska elektrownia atomowa? Wiceszef resortu skarbu odpowiadał na pytania posłów, którzy chcieli się dowiedzieć, kiedy ostatecznie zapadnie decyzja o całkowitym wyeliminowaniu lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach.
Tagi: elektrownia atomowa w polsce, atom, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz