Trwa ładowanie...
bDIBPxsR

Notowania

Atom – Wszystkie wiadomości

13
22.02.2021 15:05

ATOM
 / 
Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

- Nie znam żadnej elektrowni atomowej w Unii Europejskiej, która została wybudowana w tak ekspresowym czasie. Musimy chodzić po ziemi - powiedział w programie "Newsroom" były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski (Solidarna Polska). Rząd w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada, że pierwszy blok powstanie do 2033 roku. Poseł PiS Antoni Macierewicz mówi niedawno, że elektrownia atomowa będzie zlokalizowana w Bełchatowie. Kowalski dodał, że inwestycje w Finlandii, Wielkiej Brytanii i Francji są opóźnione. - Obiecywanie Polakom, że w 10 lat wybudujemy pierwszy blok, chociaż w ciągu ostatnich 15 lat nie podjęliśmy nawet decyzji o lokalizacji, jest bardzo huraoptymistyczne - podkreślił. Uważa, że pierwsza elektrownia atomowa może powstać do roku 2040 pod warunkiem, że państwo weźmie się za to "bardzo twardo".

10
22.02.2021 13:47

GOSPODARKA
 / 
Elektrownie atomowe w UE. Trzy czwarte produkcji pochodzi z czterech krajów

Trzy czwarte produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w obiektach jądrowych na terenie UE pochodzi z czterech krajów. Podczas gdy Niemcy wygaszają reaktory, Polska nie chce dłużej być "białą plamą" na mapie i planuje budowę elektrowni atomowej.

822
21.02.2021 9:08

ENERGETYKA
 / 
Polska elektrownia atomowa. Macierewicz zdradza, gdzie powstanie

Antoni Macierewicz konsekwentnie wskazuje na Bełchatów, mimo że rząd tego nie potwierdza. Wiceprezes PiS zapewnia, że to właśnie w tym mieście powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Jak dodaje, Polska jeszcze długo będzie stała węglem.

13
03.02.2021 6:35

ATOM
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. Polacy wolą słuchać sceptyków

Polacy mają mieszane uczucia względem energetyki atomowej. Łatwiej jednak podpisują się pod zdaniem sceptyków niż zwolenników tej technologii. Jest jednak szansa, że "puszczając w obieg" działające na wyobraźnię argumenty, łatwiej będzie przekonać Polaków do atomu – wynika z badania.

951
27.01.2021 12:58

GOSPODARKA
 / 
Polska elektrownia atomowa. Niemcy straszą wielką katastrofą. Według eksperta bronią swoich interesów

"Awaria może dotknąć nawet 1,8 mln Niemców" - ostrzegają naukowcy, a politycy ostro sprzeciwiają się polskim planom. Niemcy boją się, że to oni głównie zapłacą za ewentualne błędy Polaków. Sprawa ma jednak jeszcze drugie dno - gospodarcze.

bDIBPxsT
11
27.01.2021 10:12

ATOM
 / 
Transformacja energetyczna nie musi być problemem. "Na ochronie klimatu można zarobić"

- Gdy mówimy o emisji gazów szklarniowych, UE, USA i Chiny są największymi emiterami. Trzeba zredukować emisję gazów szklarniowych, numerem jeden jest CO2. Druga kwestia to adaptacja do tego, co już się zdarzyło. To oznacza dla świata głęboki rozwój w kierunku odnawialnych źródeł energii, bo 60 proc. emisji to sektor energetyczny, w tym transport. Widać, że Ameryka działa szybko w kierunku odnawialnych źródeł energii. Podpisana umowa atomowa to sygnał, że na ochronie klimatu można zarobić i szukamy możliwości, a nie blokujemy zmiany. Polska też powinna podążyć w tym kierunku. W przypadku konwersji energetycznej ekonomia ma duże znaczenie, ale to jest wielka szansa dla każdej gospodarki, która w tym kierunku pójdzie - mówił podczas debaty o klimacie money.pl prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

9
23.12.2020 7:29

ENERGETYKA
 / 
Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Eksperci wprost: konieczny atom

Osiągnięcie neutralności klimatycznej tylko dzięki odnawialnym źródłom energii będzie niemożliwe - twierdzą eksperci. Bez budowy elektrowni atomowych się nie obejdzie.

4
22.12.2020 12:42

MEDIA
 / 
Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

Przedsiębiorcy chcą przy swoich firmach stawiać małe elektrownie atomowe. - Na razie to rzeczywiście jest w sferze deklaracji. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o energetykę jądrową, to ona wymaga bardzo szerokich ram prawnych. Począwszy od projektu, a kończąc na odpadach po paliwie jądrowym. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, jeśli chodzi o kwestie regulacji prawnych i przygotowanie odpowiedniej infrastruktury - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Jednak jest to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie. Każde mniejsze źródło energii daje większą elastyczność pracy systemu. Z drugiej strony są to źródła, które w sferze komercyjnej nie weszły jeszcze na poziom eksploatacji, żeby można było powiedzieć, że są dostępne. Mówię o sferze komercyjnej, a nie wojskowej. Kierunek ciekawy, jeśli ktoś przejawia zainteresowanie, to ma do tego prawo - dodał Gawin w rozmowie z money.pl.

55
15.09.2020 18:30

ENERGETYKA
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. Polacy chcą jej budowy

Większość Polaków chce elektrowni atomowej w Polsce - przekonuje resort klimatu. Tylko co piąty jest przeciwny.

bDIBPxsZ
3
25.08.2020 10:18

WĘGIEL
 / 
Lobby gazowe i nuklearne się nie poddaje. Chce mieć wpływ na zrównoważone finansowanie

Elektrownie gazowe i atomowe nie szczędzą energii, aby mieć swój udział w unijnym planie finansowania i standardów zielonych obligacji.

40
26.06.2020 6:44

ENERGETYKA
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce ma powstać przy udziale USA. Na razie energetyka nie ma łatwo

Andrzej Duda, który w trakcie kampanii wyborczej odwiedził Stany Zjednoczone, potwierdza, że to z Waszyngtonem będziemy współpracować przy budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Polskich energetyków zaskoczyły tymczasem ostatnio ulewne deszcze.

16
25.06.2020 17:11

ENERGIA
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. Komentarze po spotkaniu Trumpa i Dudy

Elektrownia atomowa w Polsce ma zostać uruchomiona w 2033 roku - zapewnia rząd. Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Polski, proponuje z kolei debatę społeczną w tej kwestii. Atom i związana z nim technologia były jednym z tematów spotkania Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą.

33
22.10.2019 17:04

ATOM
 / 
Sołowow chce zbudować elektrownię atomową. Oświęcim odpowiada: trudno komentować

Władze lokalne nie kryją zaskoczenia. "Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji. W tej sytuacji trudno komentować doniesienia medialne" – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

bDIBPxta
7
22.10.2019 9:30

RZĄD
 / 
Sprzedaż mBanku. Kwieciński: "Wolimy, że aktywa przeszły w ręce krajowych instytucji"

Minister finansów Jerzy Kwieciński potwierdził zainteresowanie rządu wystawionymi na sprzedaż aktywami mBanku. Gabinet Mateusza Morawieckiego wolałby, aby od Commerzbanku odkupiły je krajowe instytucje.

4
09.10.2019 22:18

ATOM
 / 
Atom i odnawialne źródła energii rozwiną polską energetykę. PGE gotowe na przyszłość

Prąd z atomu i elektrowni jądrowych oraz odnawialne źródła to przyszłość polskiej energetyki. - Mamy wizję, jak będzie wyglądała Polska Grupa Energetyczna za dwadzieścia lat - mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjny w PGE. O tym, jak zmieniać się będzie struktura polskiej energii i skąd będzie pochodził prąd dla Polaków, eksperci rozmawiali podczas panelu pt. "Miks energetyczny Polski w 2040. Jak finansować transformację energetyczną?", który został zorganizowany w ramach Kongresu 590. - Nasz miks dotyczący prowadzonej działalności jest bardzo szeroki i to nam pozwala przewidywać przyszłość spółki bardzo dobrze. Jak my się przygotowujemy? Jesteśmy przekonani, że polski miks energetyczny w 2040 roku będzie składał się z aktywów energetyki jądrowej w dużym zakresie - tłumaczył Wasiłek. Jak zaznaczał, istotną rolę będzie odgrywać również OZE. Więcej o tym, co czeka polską energetykę można zobaczyć w materiale wideo.

171
17.09.2019 13:37

ATOM
 / 
Polska sięga po atom. "Jeden z głównych kierunków"

Polski rząd przygotowuje transformację sektora energetycznego, a atom jest jednym z ośmiu głównych kierunków – oficjalnie przyznał pełnomocnik rządu Piotr Naimski.

6
30.08.2019 7:25

ATOM
 / 
Rosja odsprzedaje atom w Afryce

Władze Rosji mają niepotrzebne elektrownie jądrowe. Dlatego odsprzedają je najbiedniejszym krajom w Afryce.

5
25.07.2019 13:31

ATOM
 / 
Elektrownia atomowa w Niemczech wyłączona. Latem może się to zdarzać częściej

Elektrownia atomowa w Grohnde w Dolnej Saksonii zostanie tymczasowo. Wszystko przez panujące w Niemczech upały. Firma zapewnia, że to standardowa procedura wynikająca z przepisów.