Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
30.03.2012 11:11

Elektrownia atomowa na Litwie z reaktorem Hitachi

Litewski rząd parafował umowę koncesyjną ze strategicznym partnerem budowy nowej elektrowni atomowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Japo/public domain/Wikipedia)

Elektrownia w Wisaginas ma zastąpić zamkniętą już siłownię atomową w Ignalinie, która była identyczna jak elektrownia w Czarnobylu.

aktualizacja 11:37

Litewski rząd parafował umowę koncesyjną ze strategicznym partnerem budowy nowej elektrowni atomowej - japońskim koncernem Hitachi. Rozmowy z inwestorem dotyczą jednego reaktora o mocy 1400 megawatów. Parafowanie umowy oznacza, że intensywne negocjacje w sprawie umowy koncesyjnej, które trwały prawie rok, zostały zakończone.

_ - Zakończyliśmy negocjacje ze strategicznym inwestorem Hitachi w sprawie umowy koncesyjnej, która otwiera drogę dla największej inwestycji na Litwie. Inwestycja ta wyniesie 17 mld litów (prawie 5 mld euro) _ - powiedział premier Andrius Kubilius.

Umowa koncesyjna zostanie jeszcze przedłożona rządowi do zaopiniowania, po czym trafi do Sejmu do zatwierdzenia. Wówczas umowa ta będzie podpisana. 100-stronicowa umowa na razie jest poufna. Stanie się jawną dopiero, gdy trafi do Sejmu.

Elektrownia jądrowa Visaginas ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Polska również deklarowała swój udział w projekcie, jednakże PGE zawiesiło na początku grudnia ubiegłego roku swe zaangażowanie. Przed kilkoma tygodniami estońska spółka energetyczna Eesti Energia poinformowała, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni.

Zakłada się, że eksploatacja siłowni, jednego reaktora o mocy rzędu 1400 MW, rozpocznie się pomiędzy 2020 a 2022 rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbierają podpisy. Bo boją się atomówki Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.
Atom na Litwie. Estończycy wycofują się? Estońska spółka Eesti Energia nie podjęła decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej Visaginas na Litwie.
Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz