Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Wrocław kolejnym miastem z autobusami elektrycznymi. Ekologiczne rozwiązanie nawet za 2 lata

5
Podziel się:

Na przełomie 2019 i 2020 r. w taborze wrocławskiego MPK pojawi się pierwszych siedem autobusów o napędzie elektrycznym. To wynik porozumienia podpisanego przez miasto Wrocław, miejskiego przewoźnika oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Wrocław kolejnym miastem z autobusami elektrycznymi. Ekologiczne rozwiązanie nawet za 2 lata
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Podpisane z NCBR porozumienie wpisuje się w realizację rządowego projektu wspierania elektromobilności. Rzeczniczka wrocławskiego MPK Agnieszka Korzeniowska przypominała, że Wrocław wraz z 41 miastami i gminami podpisał w lutym tego roku z rządem list intencyjny, w którym samorządy zadeklarowały wprowadzenie lub zwiększenie udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej.

Następnie zainicjowano projekt badawczy, którego celem jest opracowanie dla samorządów dogodnych warunków do nabycia autobusów o napędzie elektrycznym. Projekt prowadzony jest przez NCBR oraz producentów takich pojazdów.

- W ramach tego projektu rząd przeznaczył środki finansowe na wyprodukowanie autobusów tańszych od oferowanych na rynku, zarówno pod względem ceny zakupu jak i eksploatacji () Korzystając z efektu skali NCBR chce zapewnić autobusy nie droższe niż 2 mln zł za autobus typu solo i 2,2 mln zł za przegubowy. Ponadto rząd stworzy możliwości dofinansowania zakupów ze środków zewnętrznych (projekty unijne, środki rządowe), które mają wspierać zakupy w co najmniej 60 procentach - podała Korzeniowska.

* Ursus chce podbić rynek niemiecki *

Prezes wrocławskiego MPK Jolanta Szczepańska podkreśliła, że jeżeli będzie to autobus, którego zakup będzie się opłacał miejski przewoźnik podejmie ostateczną decyzję o jego nabyciu. - Najważniejszymi kryteriami, którymi będziemy się kierować to cena autobusów, wysokość dotacji zewnętrznych, koszty eksploatacji oraz oczywiście pewność, że autobus spełnia nasze wszystkie techniczne wymagania - podkreśliła Szczepańska.

We Wrocławiu testy pierwszych siedmiu autobusów o napędzie elektrycznym mają odbyć się na przełomie 2019 i 2020 r. Władze wrocławskiego MPK podkreślają, że jeżeli autobusy się sprawdzą przewoźnik ma zagwarantowaną opcję zamówienia kolejnych 43 sztuk.

- Żebyśmy mogli wdrożyć projekt w życie swoje zobowiązania musi wypełnić najpierw rząd, zapewniając odpowiednie ceny pojazdów, dofinansowanie i infrastrukturę, a przede wszystkim producenci autobusów, którzy te pojazdy wyprodukują - podkreśliła Szczepańska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
URSUS
7 lat temu
Dobre rozwiązanie dla zanieczyszczonego miasta i fajnie, że to dzięki Polskiej tradycyjnej firmie.
URSUS
7 lat temu
Dobre rozwiązanie dla zanieczyszczonego miasta i fajnie, że to dzięki Polskiej tradycyjnej firmie.
A przecież
7 lat temu
kiedyś istniały takie pojazdy,które nazywały się trojlebusy-i komu one przeszkadzały..??
Ytr
7 lat temu
i bardzo dobrze. elektryki są tańsze od tramwajów i mniej awaryjne
Leszek
7 lat temu
Rozumiem ze prad bedzie wytwarzany poprez baterie sloneczne bo w przeciwnym razie to zadnej ekologi ja tu nie widze bo elektrownie produkuja prad poprzez spalanie paliw , a atomowe produkuja odpady radioaktywne wiec gdzie ta ekologia ??????