Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Repolonizacja mediów odłożona. Elżbieta Kruk wskazuje na spór o sądownictwo

35
Podziel się:

Zapowiadana od kilkunastu miesięcy tzw. repolonizacja mediów zostaje wstrzymana. Poinformowała o tym poseł PiS, a zarazem członek Rady Mediów Narodowych Elżbieta Kruk.

Elżbieta Kruk oskarża "polskojęzyczne gazety niemieckie"
Elżbieta Kruk oskarża "polskojęzyczne gazety niemieckie" (Waldemar Deska)

Zapowiadana od kilkunastu miesięcy tzw. repolonizacja mediów zostaje wstrzymana. Poinformowała o tym Elżbieta Kruk, poseł PiS, a zarazem członek Rady Mediów Narodowych.

Polityk na antenie Polskiego Radia 24 przyznała, że projekt dekoncentracji mediów, o którym dużo pisaliśmy w money.pl, nie będzie w najbliższym czasie procedowany. Pomysł został odłożony ze względu na problemy, które pojawiły się podczas prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Te problemy to nic innego, jak decyzja prezydenta o zawetowaniu obu ustaw. Andrzej Duda zrobił to pod koniec lipca, czym "zaskoczył" i "rozczarował" m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Ustawy dotyczące sądownictwa zablokowały prace dotyczące innych, bardzo istotnych i potrzebujących pilnego wprowadzenia w życie reform, choćby reform medialnych, takich jak dekoncentracja mediów. Jest ona na razie odłożona – wyjaśniła.

"Kuriozum"

Elżbieta Kruk stwierdziła równocześnie, że na rynku istnieją "polskojęzyczne gazety niemieckie wydawane w Polsce". W jej przekonaniu, na łamach tych tytułów "rząd cały czas był krytykowany za swoją politykę w kwestii migrantów, politykę propolską, prowadzoną w naszym interesie”.

Członek RMN przywołała statystyki dotyczące procentowego udziału firmy Polska Press, która posiada około 90 proc. mediów regionalnych w kraju. Przedsiębiorstwo jest kontrolowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Układ kapitałowy na rynkach medialnych w Polsce, czyli dominacja na wielu z nich kapitału zagranicznego, jest kuriozum. Taka sytuacja nie występuje w krajach suwerennych – oceniła Kruk.

Zobacz także: Repolonizacja mediów

- Mówiąc o kwestii dominacji kapitału zagranicznego na rynkach medialnych w Polsce zapominamy, że to jest również drenowanie pieniędzy z tych rynków, bo to przecież reklama. To miliardy złotych wytransferowywane z Polski - stwierdziła posłanka PiS.

Kontrola UOKiK

W poniedziałek, 23 października, informowaliśmy, że UOKiK kontroluje siedziby Polska Press w Warszawie i Lublinie. Chodzi o wykonanie umowy na przejęcie Mediów Regionalnych w 2013 r. Jeśli, jak podejrzewa urząd, "Dziennik Wschodni” jest wydawany przez podmiot "powiązany z niemieckim wydawcą". Sprzedaż lubelskiego tytułu była warunkiem przejęcia spółki.

- Sprawdzamy, czy warunek jest prawidłowo realizowany, czy nie doszło do jakichś uchybień, złamania prawa – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, firmie grozi kara w wysokości 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
bre
4 lata temu
a co ta pijaczka mozliwe ze jak pijana to cztery litery sprzedane jeszcze rzadzi
bre
4 lata temu
ta pijaczka jeszcze rzadzi
Antek z twore...
4 lata temu
Ale potem wale se setkę
pijaczka?
4 lata temu
coś tam, coś tam:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
6790
5 lata temu
Znowu powiedziała coś tam coś tam.
...
Następna strona