Notowania

Emerytury dla matek czwórki dzieci. Projekt ustawy już gotowy

Przepisy przyznające 1000 zł emerytury kobietom, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, mogą wejść w życie już 1 stycznia 2019 r. Powstał już projekt ustawy w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Pacewicz)

- Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - ujawniła w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" wicepremier Beata Szydło. Zastrzegła jednak, że decyzja w sprawie dalszych prac nad pomysłem leży w gestii premiera, który musi przedstawiony projekt zaakceptować. Jeśli do tego dojdzie, konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w wakacje, a od września ustawą zajmie się Sejm. Dzięki temu mogłaby obowiązywać "od nowego roku".

Zobacz też drugi z filarów programu "Mama plus":

Pomysł dla wszystkich ubezpieczonych

Szydło odpowiedzialna za sprawy społeczne zdradziła także, że projekt zawiera rozwiązania zarówno dla kobiet, które już urodziły czwórkę, jak i tych które dopiero dzieci rodzić będą. Dla tych, które są już na emeryturze, ale jest ona niższa niż tysiąc złotych, przewidziano podwyżkę. W myśl projektu nie ma znaczenia, czy ubezpieczeniu podlega w KRUS czy ZUS.- Mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury - dodała Szydło w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Przed kilkoma tygodniami w programie "Money. To sie liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oceniła, że pomysł będzie kosztował budżet Zakładu około kilkaset milionów złotych rocznie.

Obietnica premiera

Tzw. program „Mama plus” obiecał podczas wiosennej konwencji Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki. Poza emeryturami dla kobiet ma zawierać także przepisy o darmowych lekach dla kobiet w ciąży i ewentualną „premię” za szybkie urodzenie kolejnych dzieci.

Tagi: mama plus, szydło, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2018

dddPijak + , Narkoman + , Dzieciorób + , Katolik + ...a ty zapieprzaj na to wszystko i nie miej nic poza ZUS , US , szajelącymi cenami wszystkiego... … Czytaj całość

24-07-2018

ŁajdacyChcę aby matka księdza wiedziała, że ani pani obrzydliwy socjal ani obrzydliwe szczucie na bliźniego nie robi na mnie wrażenia. Pani trud darmy jak … Czytaj całość

24-07-2018

CarolCzy ktos pomyslal o budowie nowych zlobkow, przedszkoli, szkol, zatrzymaniu lekarzy w kraju, placach zabaw, mozliwosciach pomocy w wychowaniu dzieci, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1319)