Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emigracja do Polski. Ukraińcy są zachwyceni

Emigracja do Polski. Ukraińcy są zachwyceni

Ukraińcy bardzo chwalą sobie życie w Polsce Fot. Karol Serewis/ EastNews
Ukraińcy bardzo chwalą sobie życie w Polsce

Niemal 90 proc. migrantów z Ukrainy chwali sobie poziom życia w Polsce. Czują się tu dobrze, łatwo znajdują pracę - i wielu chce zostać nad Wisłą na zawsze. Ukraińców do Polski przyciąga zwykle praca, ale nie tylko.

44 proc. mieszkających nad Wisłą Ukraińców uznaje Polskę za kraj docelowy swojej emigracji - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia dla "Rzeczpospolitej". Chcą więc w Polsce zostać na dłużej, a może i na zawsze. Taką chęć wyraziło niemal 30 proc. uczestników sondażu. 60 proc. jednak chce zostać nad Wisłą na dłużej i jedynie 2 proc. planuje spędzić tu nie więcej niż trzy miesiące.

Polska podoba się Ukraińcom

 

Migranci zza naszej wschodniej granicy doceniają nie tylko poziom życia w Polsce, ale też życzliwość Polaków. Pozytywnie na ten temat wypowiedziało się 74 proc. respondentów. Cytowani przez "Rz" eksperci wskazują, że w asymilacji Ukraińcom pomaga podobieństwo kulturowe pomiędzy obydwoma narodami.

Eksperci wskazują też, że do Polski trafia też coraz więcej wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy cenią sobie nie tylko wyższe zarobki, ale też na przykład stabilność zatrudnienia.

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - wystarczy się zarejestrować

Polacy są pozytywnie nastawieni do pracowników z Ukrainy. Boją się tylko młodzi ludzie. Zobacz wideo

 

 

Jednak nie tylko praca przyciąga obywateli Ukrainy nad Wisłę. Choć 66 proc. przyznaje, że wybrało się do Polski w celach zarobkowych, to 35 proc. wskazuje naukę jako przyczynę imigracji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
NeverAgain
2018-07-14 08:57
Ludzie, nie chcemy ukraińskich bandytów w Polsce prawda? To zróbmy cos! A nie tylko biadolenie w internatach. Może trzeba podpisy zebrać czy co!
Ewa
2018-07-13 15:09
Teraz im się podoba a jak mieli Polaków za sąsiadów to ich wyrżneli. Ja ich nie chcę za sąsiadów.Pytal mnie ktoś o zdanie.Zabili mojego dziadka w Tłumaczu k.Stanisławowa. Był nauczycielem.
gast
2018-07-10 11:46
Podobieństwo kulturowe?! My nie rąbiemy dzieci siekierami.
Pokaż wszystkie komentarze (243)