Notowania

emigracja
04.08.2008 14:13

Emigranci przysłali do Polski 1,2 mld euro

To dane za pierwszy kwartał. Pod koniec ubiegłego roku przekazali więcej - blisko 1,4 mld.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

To dane Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał tego roku. NBP podaje, że w IV kwartale ubiegłego roku przekazali więcej, bo blisko 1,4 mld.

_ Na podstawie danych bilansu płatniczego oszacowano, że w I kwartale 2008 r. wielkość środków przekazanych przez Polaków z tytułu pracy za granicą wyniosła 1214 mln euro. W porównaniu z I kwartałem 2007 r. był to przyrost środków o 90 mln euro _ - napisał NBP.

Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że liczba emigrantów przebywających czasowo poza granicami Polski na koniec 2007 roku wyniosła ok. 2,27 mln osób.

Dane w milionach euro
Źródło: NBP

Według szacunków GUS, w końcu 2007 roku większość emigrantów przebywających czasowo poza granicami Polski znajdowało się w innych krajach Unii Europejskiej (1,86 mln osób), przy czym najpopularniejszymi pod tym względem krajami były: Wielka Brytania (690 tys. osób), Niemcy (490 tys. osób) i Irlandia (200 tys. osob).

Polacy są bardzo mobilnym społeczeństwem, co potwierdza badanie firmy Manpower _ Pracownicy bez granic _. Aż trzy czwarte Polaków bierze pod uwagę możliwość przeprowadzki w związku ze zmianą pracy.

- _ Specjaliści chcą pracować w tych miejscach, gdzie są potrzebni i doceniani. Gotowość Polaków do przemieszczania potwierdza, że czują się pracownikami bez granic _ - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Doświadczenie przeprowadzki za pracą ma coraz liczniejsza grupa polskich pracowników. - _ W przeszłości 39,3 proc. z biorących udział w ankiecie zmieniało miejsce zamieszkania z powodu pracy _ - dodaje Iwona Janas.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Co piąty pracownik zmienił pracę ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/co;piaty;pracownik;zmienil;prace,145,0,358289.html ) 
* [ **Polacy coraz bardziej mobilni** ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/polscy;pracownicy;coraz;bardziej;mobilni,2,0,351490.html )
* [ Internetowy rynek pracy. Jak dać się znaleźć pracodawcy ]( http://www.msp.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/internetowy;rynek;pracy;jak;dac;sie;znalezc;pracodawcy,36,0,347684.html )
* [ Ubędą dwa miliony Polaków ]( http://news.money.pl/artykul/bedzie;nas;coraz;mniej;ubeda;2;mln;polakow,207,0,357583.html )

Nie oznacza to, że wszyscy gotowi do przeprowadzki chcą wyjechać za granicę. Wiele osób jest skłonnych zmienić pracę i przeprowadzić się do innego miasta. Blisko 94 procent badanych zadeklarowało, że może zmienić pracę i przeprowadzić się dla wyższych zarobków. W drugiej kolejności kusząca jest możliwość rozwoju zawodowego. Kolejnymi dwoma czynnikami mającymi wpływ na decyzję o zmianie miejsca pracy są: możliwość nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy zatrudnienia.

Z innych badań, przeprowadzonych przez Advisory Group _ TEST _ Human Resources wynika, że aż co piąty pracownik w Polsce zmienił pracę. Z tych badań również wynika, że głównym czynnikiem były pieniądze.

Advisory Group _ TEST _ ma dobra wiadomość dla osób, które zdecydowały się zostać w Polsce. Firma prognozuje, że w tym roku pracodawcy dadzą pracownikom szeregowym podwyżki na poziomie 10 procent, a specjalistom - prawie 9,5 procent, kierownikom - 9,19 procenta i dyrektorom - 9,68 procenta.

Tagi: emigracja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz