Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. Kwiatkowski: potrzeba prawnych regulacji dotyczących energii wiatrowej

0
Podziel się:

Kontrola NIK wykazała, iż w jednej trzeciej kontrolowanych gmin i powiatów wiatraki zostały postawione na działkach wójta, burmistrza, radnych głosujących za zmianą w planach zagospodarowania przestrzennego.

Energetyka w Polsce. Kwiatkowski: potrzeba prawnych regulacji dotyczących energii wiatrowej
(Sławomir Kaczorek (Wikimedia Commons 3.0))
bEDPHXtx

O lepsze uregulowanie prawne procedur i zasad rozwoju energetyki wiatrowej zaapelował prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Jego zdaniem brak tych uregulowań sprzyja powstawaniu sytuacji korupcjogennych i budzi obawy społeczne.

_ NIK nie jest przeciwna energetyce wiatrowej. Jesteśmy za rozwojem czystej energii na czystych zasadach _ - powiedział Kwiatkowski w środę w Lublinie, podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu gospodarczemu Polski, zorganizowanej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W swoim wystąpieniu Kwiatkowski mówił o kontrolach NIK dotyczących sektora energetycznego, który jest obecnie kluczowy dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski.

bEDPHXtz

Odnosząc się do dziedziny energii wiatrowej przypomniał, że kontrola NIK wykazała, iż w jednej trzeciej kontrolowanych gmin i powiatów wiatraki zostały postawione _ na działkach wójta, burmistrza, radnych głosujących za zmianą w planach zagospodarowania przestrzennego _. O zmiany te - umożliwiające budowę takich urządzeń - wnioskuje inwestor.

_ To jest sytuacja korupcjogenna, bo nikt mi nie powie, że z tysięcy działek w jednej gminie najbardziej wieje na działce wójta _ - powiedział Kwiatkowski.

Dodatkowo - jak zaznaczył prezes NIK - relacje między gminą a inwestorem są takie, że ponad 80 proc. zmian planów zagospodarowania przestrzennego dokonuje się _ w oparciu o dobrowolną darowiznę ze strony firmy _ na sfinansowanie procesu zmian planu zagospodarowania przestrzennego.

_ Te przepisy trzeba natychmiast unormować, bo doprowadzimy do sytuacji, w której emocje społeczne zaczynają być uzasadnione, bo ludzie mają przekonanie, że decyzje często zapadają nie w interesie lokalnej społeczności _ - podkreślił.

bEDPHXtF

Kwiatkowski przypomniał, że według zapisów kodeksu postępowania administracyjnego urzędnik w takiej sytuacji powinien się wyłączyć z podejmowania decyzji, ale prawo nie przewiduje żadnych sankcji za złamanie tej zasady, więc jest to _ pusty przepis _. Prezes NIK uważa, że w sytuacji, gdy np. radny głosował za zmianą planu po to, żeby na jego działce umieścić wiatrak, to następstwem tego powinno być wygaszenie jego mandatu.

_ Jak nie będziemy z takich narzędzi korzystać, to za chwilę, wcześniej czy później, w Sejmie znajdzie się większość, która uchwali przepis mówiący, że wiatrak można umieścić w odległości trzech lub pięciu kilometrów od najbliższych siedzib ludzkich _ - mówił Kwiatkowski.

Kwiatkowski zaznaczył, że kontrola NIK dotycząca energii wiatrowej nie była wielka, objęła kilkadziesiąt gmin i kilkadziesiąt powiatów i polegała na analizie dokumentacji. _ NIK nie ma uprawnień śledczych. My nie podsłuchujemy, nie prowadzimy zakupów kontrolowanych, prowokacji; nie jesteśmy służbą specjalną _ - dodał.

Podczas konferencji podpisano również umowę dotyczącą utworzenia konsorcjum naukowo-przemysłowego o nazwie _ Bezpieczeństwo gospodarcze Polski _, w skład którego weszli KUL, Fundacja Centrum Badań ADR _ Prawo i Gospodarka _ (działająca przy wydziale prawa KUL) oraz 8 firm: PGE Dystrybucja, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Azoty, Port Lotniczy Lublin, Union Investment TFI, Kredyt Inkaso, Baker & McKenzie Krzyżowski i wspólnicy. Konsorcjum ma być platformą współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami w realizacji projektów badawczych z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa gospodarczego, w tym m.in. mediacji gospodarczych, zabezpieczania transakcji handlowych czy obiegu informacji pomiędzy przedsiębiorcami.

bEDPHXtG

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów, zakładającą, że to samorząd, a nie minister rolnictwa będzie miał prawo odrolnić grunty rolne klas I-III (do pow. 0,5 ha). Prezydent uznał, że zapis ten może sprzyjać nieuzasadnionemu wykorzystywaniu gruntów _ do celów niezwiązanych z produkcją rolną _. W dyskusjach na temat ustawy wprost pojawiały się zarzuty, że jest ona korzystna dla lobby popierającego budowanie na odrolnionych gruntach elektrowni wiatrowych.

Rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który jest w trakcie prac sejmowych, zakłada, że zamiast premiowania produkcji energii świadectwami pochodzenia - _ zielonymi certyfikatami _, które można sprzedać na giełdzie, od 2016 r. ma obowiązywać system aukcyjny - rząd wyznaczy potrzebną ilość _ zielonej energii _, określi jej cenę maksymalną i przeprowadzi aukcje, które wygra ten, kto zaoferuje energię z OZE taniej.

W ocenie specjalistów z energetyki wiatrowej zmiana przepisów spowoduje, że przez 2 lata nie powstaną nowe źródła OZE, a to zagrozi unijnemu celowi 20 proc. energii z OZE w 2020 r. Ponadto, aby osiągnąć w 2030 r. 14 GW mocy wiatrowych zaplanowane w projekcie polityki energetycznej Polski do 2050 r., tempo budowy farm musi przyspieszyć.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDPHXtH
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m311106.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/nik-o-stanie-sieci-elektroenergetycznych,181,0,1562293.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK o stanie sieci elektroenergetycznych
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m282760.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik;skontroluje;funkcjonowanie;gornictwa,181,0,1530549.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK zapowiada gruntowną kontrolę górnictwa
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/46/m191278.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik-sprawdza-dostepnosc-uslug-pocztowych-i,249,0,1648889.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poczta działa kiepsko? Zgłoś to do NIK
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m270750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik-kontroluje-jak-gminy-likwiduja,201,0,1639113.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK kontroluje gminy. Będą wysokie kary?
bEDPHXua
energetyka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)