Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka jądrowa traci konkurencyjność

0
Podziel się:

Opóźnienia w budowie oraz przebijaniu się przez bariery administracyjne sprawiają, że przewagę zaczynają uzyskiwać odnawialne źródła energii.

Energetyka jądrowa traci konkurencyjność
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Opóźnienia programów jądrowych na świecie powodują, że w miejsce elektrowni nuklearnych pojawiają się inne źródła energii, głównie wiatrowe - ocenia niezależny konsultant ds. energetyki Mycle Schneider. Jego zdaniem, ten efekt poważnie osłabia konkurencyjność elektrowni tego typu.

Opóźnienia w budowie oraz przebijaniu się przez bariery administracyjne sprawiają, że przewagę zaczynają uzyskiwać odnawialne źródła energii, które szybko oraz w sposób stabilny zwiększają moce energetyczne. Średnie opóźnienia programów jądrowych na świecie wynoszą 10 lat, podczas gdy w przypadku turbin wiatrowych wynoszą one zaledwie 6 miesięcy - pisze _ Wirtualny Nowy Przemysł _.

Przykładem dużych opóźnień jest reaktor w fińskim Olkiluoto. Blok energetyczny miał zacząć działac w 2009 roku, natomiast obecnie mówi się o 2014 roku. Dodatkowo projekty jądrowe są tak drogie, że niemal zawsze wymagają wsparcia ze strony państwa. W efekcie jedynym z niewielu państw mogących sobie pozwolić na samodzielną inwestycje od zera są Chiny.

W Polsce w elektrownie jądrową będzie inwestować PGE, jednak do tej pory nie jest znany model inwestycji. W 2022-23 roku miałby ruszyć już pierwszy reaktor.

Czytaj więcej o energetyce atomowej w Money.pl
Atom znowu straszy. Dogadają się? Chcą skłonić władze w Teheranie do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo.
"Zatrzymajcie od razu wszystkie reaktory!" Protestujący, zebrani przed siedzibą spółki TEPCO zarządzającej elektrownią, skandowali: _ Zatrzymajcie natychmiast wszystkie reaktory! _
Broń nuklearna. Iran ma coś do ukrycia? Nie jest jasne, jakie działania w irańskim kompleksie budzą podejrzenia MAEA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)