Notowania

energetyka w polsce
27.01.2014 14:18

Energetyka w Polsce. Brak regulacji nie sprzyja inwestycjom

Dla inwestycji energetycznych najgorsza jest niepewność związana z regulacjami - podkreślali bankowcy podczas debaty Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ajok/cc/flickr)

Dla inwestycji energetycznych najgorsza jest niepewność związana z regulacjami - podkreślali bankowcy podczas debaty _ Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej _, przeprowadzonej w Polskiej Agencji Prasowej. Koszty finansowania takich projektów rosną, a opłacalność firm energetycznych spada.

Dyrektor zarządzający ds. strategii i inwestycji w PKO BP Paweł Borys ocenił podczas dzisiejszej debaty, że firmy energetyczne są w bardzo trudnej sytuacji strategicznej ze względu na transformację, którą przechodzi rynek energii. _ W długim okresie mamy problem zmian klimatycznych. Powodują one róże regulacje, które wymuszają dywersyfikację źródeł energii, ale też wymuszają na firmach duże inwestycje w nowe technologie, które są bardziej efektywne z punktu widzenia ochrony środowiska _ - podkreślił.

Jak mówił, z jednej strony firmy energetyczne muszą sfinansować te inwestycje, a z drugiej strony zmagać się z ciągłym kryzysem finansowym po 2009 r. _ Jest bardzo duża presja na to, aby m.in. wyjść z tego kryzysu poprzez niższe ceny energii _ - powiedział.

Według Borysa dla inwestycji energetycznych najgorsza jest niepewność związana z regulacjami. _ Niepewność regulacyjna jest czymś najgorszym z punktu widzenia możliwości finansowania inwestycji, które mają kilkunasto- lub kilkudziesięcioletni horyzont zwrotu . Trudno jest ocenić, czy dana inwestycja jest opłacalna, jeżeli nie wiadomo, jakie będą regulacje za 2-3 lata _ - powiedział.

To powoduje - jego zdaniem, że koszty finansowania takich projektów rosną, a opłacalność i dochodowość firm spada. Ocenił, że potrzebne są mechanizmy wsparcia, zachęcające firmy do inwestowania. _ Niepewność otoczenia regulacyjnego powoduje, że inwestorzy na rynku akcji czy podmioty finansujące kredyty będą wymagały coraz większego kosztu finansowania, by pokryć ryzyko regulacyjne _ - powiedział. Dodał jednak, że obecnie polskie firmy energetyczne są w stanie uzyskać _ niższy koszt finansowania projektów _.

Podobnego zdania był prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk. _ Wzrost kosztów finansowania w Europie nie jest jeszcze widoczny w Polsce _ - wskazał. Podkreślił, że nie koszty finansowania inwestycji są przeszkodą do ich realizacji, tylko to, czy dany projekt jest opłacalny.

_ Z jednej strony mówimy o bardzo dużych i długoterminowych nakładach inwestycyjnych, a z drugiej strony o nowych regulacjach ostrożnościowych nakładanych na banki, które sprawią, że dostęp do długoterminowego finansowania będzie odpowiednio mniejszy _ - powiedział Kacprzyk. To - w jego opinii - może mieć wpływ na ograniczenie udzielania przez banki wysokich kwot na długoterminowe inwestycje.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski podkreślił, że przed Polską jest wielki plan inwestycyjny w zakresie energetyki. _ Chcielibyśmy wydać w sumie ok. 30 mld zł na kwestie związane z elektroenergetyką, a 10 mld zł na rozbudowę przesyłowych sieci energetycznych _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka w polsce, energetyka konwencjonalna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz