Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
26.11.2012 20:56

Energia odnawialna w Polsce. "To tysiące nowych miejsc pracy"

W Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jim Hammer/cc/Flickr)

Energetyka odnawialna to tysiące nowych miejsc pracy - przekonują naukowcy. W Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Dr Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji uważa, że wraz z rozwojem energetyki odnawialnej w najbliższych latach może powstać 180 tys. nowych miejsc pracy. Wyjaśnia, że w ciągu najbliższych 6-ciu lat powinniśmy stworzyć 120 tys. miejsc pracy w tzw. energetyce rozproszonej i ok. 60 tys. miejsc pracy w przemyśle pracującym na rzecz energetyki w tym również na eksport.

Prof. Andrzej Radecki, przewodniczący Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii również uważa, że energia pozyskiwana z wiatru, wody i biomasy może być szansą dla drobnych przedsiębiorców i rolników. Profesor przekonuje, że może być taką szansą pod warunkiem, że prawo nie będzie zbyt skomplikowane i że będzie wola polityczna stworzenia ustawy przyjaznej przedsiębiorcom.

Profesor uważa, że ze skomplikowanym prawem drobni przedsiębiorcy sobie nie poradzą. - _ Ale do tego musi być wola polityczna, żeby stworzyć taką ustawę i takie przepisy. Zrezygnować z tych wszystkich sztucznych barier _ - mówił.

Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki zapewnił, że po stronie rządu jest wola polityczna. Wytłumaczył, że wola ta wynika przede wszystkich z konieczności implementacji przepisów dyrektywy U.E. oraz z faktu, że wszyscy dostrzegają _ pewne problemy w rozwoju dużej, systemowej energetyki _.

Janusz Pilitowski powiedział również, że rząd widzi konieczność wspierania _ małych źródeł przedsiębiorczości _ oraz uważa, że ze wszech miar potrzebna jest aktywność gospodarcza małych gospodarstw domowych. Poinformował także, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Zgodnie z planami rządu do 2020 roku Polska ma osiągnąć 15-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii.

Czytaj więcej w Money.pl
Manipulują Polakami? Przez zawiść i niewiedzę Jednym z najważniejszych argumentów jest to, że _ będzie śmierdzieć _.
Biogazownie w Polsce. Tego nam trzeba? Jasne zasady lokalizacji i przejrzysty system wsparcia mogłyby pomóc w rozwoju tego źródła wytwarzania energii w Polsce - uważają przedstawiciele branży.
Prężenie muskułów a realia energetyki Profesor Jan Winiecki ocenia, czym dla Polski może się zakończyć sen o staniu się Kuwejtem.
Tagi: energetyka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz