Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurazjatycka Unia Gospodarcza. Białoruś za liberalizacją

0
Podziel się:

Łukaszenka w grudniu ostro skrytykował wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza. Białoruś za liberalizacją
(Okras/wikimedia (CC BY-SA 4.0))

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w opublikowanym dziś przesłaniu do szefów państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) wyraził przekonanie, że fundamentem tej organizacji powinno być zniesienie wzajemnych ograniczeń w handlu.

_ - Nadal uważamy, że fundamentem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej powinno się stać całkowite zniesienie wyjątków i ograniczeń w przepływie towarów _ - oświadczył Łukaszenka w opublikowanym w środę w państwowych dziennikach białoruskich przesłaniu. Przypomniał też, że strona białoruska na wszystkich etapach przygotowania umowy o EUG wskazywała na konieczność jak największego zliberalizowania działalności w ramach organizacji.

W dokumencie wydanym w związku z objęciem przez Białoruś 1 stycznia przewodnictwa w EUG podkreślono, że Białoruś uważa Eurazjatycką Unię Gospodarczą za najważniejszą organizację integracyjną, która sprzyja gospodarczej i społecznej stabilności w regionie. Łukaszenka wystąpił przy tym z szeregiem postulatów.

_ Proponujemy wypracować skuteczne mechanizmy funkcjonowania EUG w warunkach stosowania przez jedno z państw-członków jednostronnych środków ochrony rynku wobec państw trzecich. Szczególne uwagę należy zwrócić na kwestie koordynacji współpracy w sferze posunięć sanitarnych, weterynaryjnych i fitosanitarnych oraz ochrony praw konsumentów _ - podkreślił białoruski prezydent.

Łukaszenka w grudniu ostro skrytykował wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi. Zaznaczył, że zrobiono to w trybie jednostronnym i bez konsultacji w komisji EUG. Rosjanie wstrzymali import mleka i mięsa z Białorusi, twierdząc, że są naruszane normy sanitarne.

Inne postulaty Łukaszenki w przesłaniu dotyczą m.in. przyspieszenia prac zmierzających do przyjęcia wspólnej polityki przemysłowej i rolnej oraz rozpoczęcia realizacji w praktyce uzgodnień dotyczących wspólnych działań w sferze rozwoju eksportu.

_ - Przywiązujemy duże znaczenie do wypracowania koncepcji utworzenia wspólnych rynków energii elektrycznej, gazu, ropy i produktów naftowych _ - podkreślił też Łukaszenka, wyrażając nadzieję na poparcie przez pozostałych członków Unii białoruskich inicjatyw.

EUG powstała 1 styczniu 2015 r. na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a jej członkami są także Armenia i Kirgistan. Organizacja ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)