Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eureko chce od Polski 36,5 mld złotych

0
Podziel się

Ministerstwo Skarbu Państwa do końca lutego przygotuje własną wycenę roszczenia.

Eureko chce od Polski 36,5 mld złotych
(PAP/Jacek Turczyk)
bDXTXPZx

Eureko, które od kilku lat jest w sporze z polskim rządem w sprawie PZU, domaga się od Skarbu Państwa przed sądem arbitrażowym 35,6 mld zł - poinformował minister skarbuAleksander Grad.

"Wielkość roszczenia, które zostało złożone przez Eureko w arbitrażu, wynosi 35,6 mld zł" - powiedział przed sejmową komisją skarbu Grad. Kwota nie obejmuje odsetek i kosztów prowadzenia arbitrażu. MSP do końca lutego przygotuje ocenę i własną wycenę roszczenia Eureko.

"Pierwotnie do końca stycznia Skarb Państwa miał wydać własną wycenę i ocenę tego roszczenia. Podjęliśmy jednak próbę przesunięcia tego terminu i obecnie mamy czas do 29 lutego" - powiedział Grad.

bDXTXPZz

Grad nie skomentował wysokości kwoty, której domaga się Eureko, powiedział jednak, że nie wyobraża sobie, by Skarb Państwa płacił jakiekolwiek odszkodowanie. Trwające postępowanie arbitrażowe toczy się niezależnie od negocjacji w sprawie ugody.

"Moim założeniem jest, żeby gdy będzie blisko do ugody, kalendarz arbitrażu odsunąć w czasie za obopólną zgodą" - powiedział Grad. - "W przypadku osiągnięcia ugody, strony mogą zdecydować się na anulowanie postępowania arbitrażowego."

Eureko od kilku lat jest w sporze z polskim rządem w sprawie dalszej realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU - m.in. co do kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji.

Obecnie do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja; pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

bDXTXPZF

Tuż po październikowych wyborach parlamentarnych, a jeszcze przed zmianą rządu, resort skarbu poinformował o odstąpieniu od umowy sprzedaży akcji PZU z 1999 r. Eureko uznało te działania za bezskuteczne z prawnego punktu widzenia.

Pod koniec listopada 2007 roku belgijski sąd odrzucił apelację polskiego rządu, który chciał unieważnienia wyroku z 2005 r., w którym Trybunał Arbitrażowy w Londynie uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Następną częścią arbitrażu mogłoby być wystąpienie Eureko o odszkodowanie.

Resort skarbu rozmawia obecnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o możliwościach zaangażowania EBOR w rozwiązanie sporu akcjonariuszy w PZU.

ZOBACZ TAKŻE:

bDXTXPZG
bDXTXQaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)