Notowania

euro 2012 w polsce
22.05.2012 11:48

Euro 2012. Niemcy docenili polskie przygotowania

Niewiele jest na świecie takich historii sukcesu, jak historia Polski po zmianie ustroju - pisze niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Niewiele jest na świecie takich historii sukcesu, jak historia Polski po zmianie ustroju - pisze niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, który w najnowszym wydaniu opublikował obszerny artykuł o Polsce przed Euro 2012, tytułując go _ Cud po sąsiedzku _.

Według _ Spiegla _ symbolem zmiany, jaka dokonała się w Polsce może być Stadion Narodowy w Warszawie. _ Powstały z ruin i zwrócony ku przyszłości jest więcej niż konstrukcją budowlaną. Jest symbolem. Poprzez ten superstadion Polska chciałaby pokazać światu swą nową twarz, udowodnić, że przezwyciężyła cienie przeszłości: zbrodnie nazistów, komunistyczny ucisk i bezładny kapitalizm czasu transformacji _ - pisze tygodnik.

Przypominając o dobrych wskaźnikach gospodarczych Polski, _ Spiegel _ ocenia: _ Jakkolwiek wypadnie Euro 2012, Polacy są już mistrzami Europy pod względem wskaźników wzrostu w minionej dekadzie _.

_ Kraj ten postrzega siebie jako pioniera i wzór dla "innych" na wschodzie. Chce siły w Europie, chce być dla Europy i zająć miejsce, jakie zawsze uważał za odpowiednie dla siebie. Znów jesteśmy kimś - mówi się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie - to zmiana, która wydaje się znajoma dla każdego Niemca _ - dodaje.

Zdaniem _ Spiegla _ powodzenie transformacji w Polsce jest najbardziej widoczne, gdy porówna się ją do innych krajów bloku wschodniego - _ na przykład do autorytarnie rządzonej i trapionej naruszeniami praw człowieka Ukrainy, drugiego współgospodarza piłkarskich mistrzostw Europy _. _ Wzorowy uczeń i niegrzeczny chłopiec _ - pisze _ Spiegel _ o dwóch państwach.

_ Zadziwiające _ jest według _ Spiegla _ jeszcze jedno zjawisko: _ Początek końca zadawnionej wrogości _ między Polską a Niemcami, które mogą się zbliżyć do siebie, tak jak Niemcy i Francja w minionych dziesięcioleciach - chociaż wielu mieszkańców po obu stronach Odry wciąż myśli o sobie nawzajem w kategoriach dawnych stereotypów.

Tygodnik ocenia też, że _ Ukraina stała się dla Polski tym, czym kiedyś Polska była dla Niemiec _. _ Tak, jak Berlin grał rolę wspaniałomyślnego orędownika Warszawy, tak teraz Warszawa jest adwokatem dobrej woli dla Kijowa. Niestety po zakończeniu pomarańczowej rewolucji oficjalna Ukraina niekoniecznie chce dalej iść na Zachód _ - ocenia _ Spiegel _. _ Ale naród głosuje nogami. Setki tysięcy Ukraińców mieszka mniej lub bardziej na stałe w Polsce, korzysta z szans zatrudnienia w sektorze niskich wynagrodzeń (...) Wielu z tych, którzy wracają z Polski na Ukrainę wierzy, że widzieli ziemię obiecaną, czystą, wydajną i nastawioną na przyszłość _ - pisze tygodnik.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabija ich biurokracja. Proszą Polskę o pomoc Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki zaapelował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wsparcie.
Pogroził Niemcom za bojkot Euro 2012 Ukraiński polityk: _ Niemieccy producenci stracą na tym _. Ujawnia, co zrobi Kijów.
Polnische Wirtschaft - tak nas postrzegali Polnische Wirtschaft - to określenie niegospodarności, bałaganu i braku planowania.
Tagi: euro 2012 w polsce, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz