Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa staje się peryferiami

0
Podziel się:

- Z uwagi na fakt, że potencjały Polski i Rosji są odmienne, należy poszukiwać sojuszników w podobnej sytuacji geopolitycznej jak my - mówił Grajewski.

Europa staje się peryferiami
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W siłę rosną Chiny, a region Europy Środkowej stał się niewidoczny - zgodzili się uczestnicy panelu _ Polska w Europie i w świecie _, zorganizowanego w ramach kongresu PiS w Sosnowcu.

Socjolog prof. Zbigniew Krasnodębski podkreślił, że coraz częściej mówi się o tym, że _ wchodzimy w etap porządku poamerykańskiego _. _ USA nie są już w stanie kontrolować, spełniać roli liberalnego hegemona _ - mówił. Jego zdaniem region Europy Środkowo-Wschodniej stał się niewidoczny, następują też zmiany w samej Unii Europejskiej.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego mówił, że najważniejszym wyzwaniem jest Rosja i jej ambicje.- _ Z uwagi na fakt, że potencjały Polski i Rosji są odmienne, należy poszukiwać sojuszników w podobnej sytuacji geopolitycznej jak my - _ mówił Grajewski.

_ - Podstawowym wskazaniem polskiej polityki zagranicznej powinna być przewidywalność i stabilność. Narody w podobnej sytuacji powinny być pewne polskiego poparcia, bo nasz potencjał nie jest tak wielki, byśmy byli witani jako pożądany sojusznik za każdym razem, gdy takim sojusznikiem być zechcemy _ - zaznaczył Grajewski.

Dr Leszek Pietrzak zwrócił z kolei uwagę na politykę historyczną. _ Polska jako państwo nie bierze udziału w debacie historycznej, jaka toczy się w Europie i na świecie _ - powiedział.

Mec. Jacek Bartosiak ocenił natomiast, że Polska stoi w obliczu _ fundamentalnych zmian w polityce światowej _, co pociągnie za sobą konsekwencje w sferze bezpieczeństwa. _ Europa staje się peryferiami geopolitycznymi świata zarówno w kontekście gospodarczym, jak i politycznym _ - ocenił Bartosiak. Z kolei - jak zaznaczył - w siłę rosną Chiny.

Czytaj więcej w Money.pl
To z nimi Chiny handluja najchętniej Firmy chińskie w ciągu pierwszych 10 miesięcy br. podpisały z afrykańskimi partnerami kontrakty na łączną wartość 38,2 mld dolarów.
Wtedy Azja pokona Europę i USA Eksperci ujawnili, kiedy gospodarka Chin prześcignie wszystkie gospodarki na świecie.
Ich długi hamują chińską gospodarkę Zobowiązania finansowe samorządów 18 prowincji wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o 13 proc., osiągając 3,85 bln juanów (625 mld dolarów) na koniec ubiegłego roku
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)