Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejski nadzór bankowy. Kiedy decyzja Polski?

0
Podziel się:

Podczas czwartkowo-piątkowego szczytu UE raczej nie będzie deklaracji Polski i innych krajów spoza strefy euro ws. przystąpienia do wspólnego nadzoru bankowego.

Europejski nadzór bankowy. Kiedy decyzja Polski?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Minister ds. europejskich Piotr Serafin nie spodziewa się podczas czwartkowo-piątkowego szczytu UE deklaracji Polski i innych krajów spoza strefy euro ws. przystąpienia do wspólnego nadzoru bankowego. Ocenił, że moment na to będzie po zamknięciu negocjacji.

Serafin uczestniczył we wtorek w spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie przed szczytem UE, na którym ma być omawiana m.in. unia bankowa. Jej pierwszym krokiem jest wspólny nadzór bankowy. W środę ministrowie ds. finansów ponownie spróbują osiągnąć porozumienie ws. nadzoru, by zdążyć przed szczytem.

_ - Nie oczekiwałbym takiej deklaracji na Radzie Europejskiej. To, co było naszym zadaniem przez ostatnie miesiące, to zdecydowanie poprawić równowagę pomiędzy prawami i obowiązkami dla krajów spoza strefy euro. Wydaje mi się, że wiele tu zostało zrobione, wciąż pewnie można jeszcze parę rzeczy poprawić _ - powiedział Serafin, pytany o to, czy Polska zadeklaruje na szczycie przystąpienie do wspólnego nadzoru.

_ - Myślę, że w wypadku krajów spoza strefy euro ten moment decyzji pojawi się po zamknięciu tych negocjacji (ws. ustanowienia nadzoru - PAP) _ - podkreślił. _ - Także w przypadku innych krajów spoza strefy euro nie spodziewałbym się szybkich decyzji w tej sprawie _ - dodał. Jako przykład podał Danię i Szwecję.

_ = W wypadku krajów, które są poza strefą euro, przyjęcie decyzji w sprawie ustanowienia nadzorcy europejskiego otwiera dopiero proces (...) refleksji i rozmów z Europejskim Bankiem Centralnym na temat warunków dla takiej współpracy _ - tłumaczył.

Serafin wyjaśnił, że jeśli w środę ws. nadzoru nie dogadają się ministrowie finansów, będzie on częścią dyskusji na szczycie UE albo - w razie porozumienia - _ Rada Europejska będzie po prostu mogła przywitać z satysfakcją wyniki pewnie nocnych negocjacji ministrów finansów _.

Dodał, że są kraje, które uważają, że problematyka nadzoru jest na tyle złożona, że nawet jeśli nie będzie porozumienia ministrów, to można zwołać jeszcze jedno ich spotkanie przed końcem roku i uniknąć dyskusji nad konkretnymi przepisami podczas szczytu. Choć ocenił, że ministrowie finansów będą pewnie zmotywowani, by osiągnąć porozumienie w środę.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)