Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Express Miłosierdzia" nie pojedzie na kanonizację

0
Podziel się:

Miał wyjechać z Warszawy i zabrać około 700 pielgrzymów. Organizator przepadł nie zapłaciwszy kolejom za skład.

"Express Miłosierdzia" nie pojedzie na kanonizację
(Michal WARGIN/East News)

Jeden z sześciu pociągów wyczarterowanych biurom podróży, które organizowały wyjazdy na uroczystości kanonizacyjne do Rzymu, został odwołalny - poinformowało PKP Intercity. Pociąg miał wyjechać z Warszawy w piątek rano i zabrać 600-700 pielgrzymów.

_ Informujemy, że ze względu na brak podpisania umowy i zrealizowania płatności przez jednego z organizatorów wyjazdów do Rzymu, pociąg, który miał odjechać z Warszawy Wschodniej 25 kwietnia o godz. 09.14, został odwołany _ - podała w komunikacie rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.

Według PKP Intercity partnerem, który miał zapłacić za przejazd pociągu pn. _ Expres Miłosierdzia _ z pielgrzymami do Rzymu, było biuro podróży Holiday Travel z Warszawy.

_ - Płatność miała wpłynąć do nas do 18 kwietnia. Ponieważ był to Wielki Piątek, zdecydowaliśmy, że zaczekamy jeszcze na dopełnieniem formalności przez biuro podróży. Tymczasem wczoraj biuro poinformowało nas w piśmie, że nie ma kontaktu z osobą, która była inicjatorem wyjazdu do Rzymu i że nie ma środków na zapłacenie za pociąg _ - powiedziała Szopowska.

Rzeczniczka PKP Intercity tłumaczyła, że pociąg był przygotowywany przez PKP na zasadzie czarteru, co oznacza, że spółka odpowiadała za zestawienie pociągu z określoną liczbą miejsc, zapewnienie jego obsługi oraz wytyczenie bezpiecznej trasy przejazdu. Biuro podróży zobowiązało się do uregulowania należności za czarterowany pociąg, która wyniosła 407 tys. złotych. Zamawiający wziął też na siebie dystrybucję biletów.

Nie wiadomo, ile biletów sprzedano na odwołany pociąg, jednak zgodnie z ustaleniami z biurem podróży PKP Intercity miało przygotować skład, którym miało podróżować 600-700 osób. Szopowska zaznaczyła, że jeszcze rano w internecie można było znaleźć informacje zapraszające do wyjazdu, z których wynikało, że do kupienia jest jeszcze ok. 200 biletów na tę podróż do Rzymu.

Prezes Holiday Travel Ryszard Cetnarski poinformował, że jego biuro nie sprzedało żadnych biletów na odwołany pociąg. _ - Jakiś czas temu przyszła do mnie osoba prywatna - pan Marek Milasiewicz i poprosił o pomoc w rozmowach z PKP Intercity. To on jest organizatorem tego wyjazdu _ - przekonywał Cetnarski.

Milasiewicz miał wówczas powiedzieć prezesowi biura, że pociągiem pojadą uczniowie z dawnych Kresów Wschodnich. Cetnarski zgodził się pomóc, jednak podkreśla, że _ jego rola w tej sprawie jest żadna _. _ Czuje się wrobiony w niezbyt czystą sprawę; chciałem tylko pomóc dzieciom ze Wschodu _ - zapewnił.

Prezes Holiday Travel wyjaśnił też, że zgodził się on jedynie na _ autoryzowanie _ Milasiewicza w rozmowach z kolejami, jednak to sam organizator zobowiązał się, że ureguluje należność za podstawienie składu. Nie potrafił powiedzieć, czy i ile biletów Milasiewicz mógł sprzedać na odwołany pociąg.

Do chwili nadania depeszy nie udało się skontaktować Markiem Milasiewiczem. Organizator wyjazdu nie odbiera telefonów, których numery podawał w internecie obok informacji o możliwości wzięcia udziału w pielgrzymce.

Cetnarski przyznał, że miał kontakt z Milasiewiczem w czwartek rano. _ Powiedziałem mu, że otrzymałem informację, iż wobec nieuregulowania należności PKP Intercity odwołało pociąg _ - wyjaśnił. Od organizatora wyjazdu usłyszał z kolei, że podejmuje on starania, żeby _ przerzucić tych ludzi do Rzymu w inny sposób _.

Szopowska przekonuje, że PKP Intercity zrobiło w tej sprawie wszystko, co było można. _ Przygotowaliśmy skład do wyjazdu i zabezpieczyliśmy możliwość jego przejazdu. Ale najgorsze, że jutro przyjdą na Dworzec Wschodni ludzie, którzy chcieli pojechać na kanonizację i będziemy musieli przyjąć na siebie ich rozczarowanie, mimo że to nie my zawiniliśmy _ - powiedziała rzeczniczka.

Według niej nie ma już raczej możliwości, żeby zamówiony przez biuro podróży pociąg wyjechał jutro do Rzymu.

Miejsce siedzące w _ Expresie Miłosierdzia _ kosztowało 1100 zł, leżące było dwukrotnie droższe. Odwołany pociąg miał zabrać pielgrzymów również z Częstochowy i Katowic.

PKP Intercity wyczarterowało dla zainteresowanych wyjazdem na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII do Rzymu, które odbędą się w niedzielę, jeszcze pięć pociągów. Rzeczniczka PKP Intercity podkreśliła, że biura podróży, które je zamówiły, wywiązały się z umów ze spółką i nie ma zagrożenia, że ich wyjazdy nie dojdą do skutku.

Biskupi mówią o darze Bożego Miłosierdzia

Kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II to dar Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i świata. Na dar ten trzeba godnie odpowiedzieć i wciąż do niego dorastać - napisali polscy biskupi w liście, który zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę.

27 kwietnia w Rzymie papież Franciszek kanonizuje dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Uroczystość wypadnie w święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił papież z Polski.

_ Wyniesienie do chwały świętych bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II jest darem Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i całego świata. Jest to dar zobowiązujący, na który trzeba godnie odpowiedzieć i do którego trzeba wciąż dorastać _ - napisali z tej okazji polscy biskupi w liście pasterskim do wiernych. Podkreślili, że dzięki świadectwu świętych odkrywamy ważną prawdę, że _ słowo Dobrej Nowiny to konkretny program dojrzewania w wierze, nadziei i miłości _.

Zdaniem biskupów uroczystość kanonizacyjna jest _ wymownym dopełnieniem powszechnego przekonania _, że Jan Paweł II był człowiekiem świętym. _ Dlatego chcemy podążać nadal jego śladami, bo mamy świadomość, że święci wychowują świętych. On jest dla nas przewodnikiem na drogach prawdy i miłosierdzia. On zrozumie niepokoje i troski naszych serc _ - podkreślił episkopat.

Z okazji rozpoczynającego się w niedzielę tygodnia miłosierdzia biskupi podziękowali za wszystkie dzieła miłosierdzia, m.in. za inicjatywy Caritas. Ocenili, że ukazują one, _ jak wiele wrażliwości i dobra kryje się w sercu człowieka żyjącego na co dzień duchem Ewangelii _.

Episkopat podkreślił też, że _ posługa miłosierdzia jest zadaniem każdego z uczniów Chrystusa _. Przypomnieli też słowa papieża Franciszka, który nawoływał do troski o ubogich i rozwijania _ wyobraźni miłosierdzia _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)