Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Firmy chcą robotów zamiast pracowników. iPhony powstaną bez pracy ludzkich rąk

23
Podziel się:

Tajwański producent elektroniki zamierza całkowicie zrezygnować z pracowników. Ich miejsce mają zastąpić roboty. Rocznie Foxconn jest w stanie wyprodukować nawet 10 tys. tego typu maszyn.

Firmy chcą robotów zamiast pracowników. iPhony powstaną bez pracy ludzkich rąk
(YM YIK/EPA/PAP)

Roboty, która mają zastąpić pracę ludzkich rąk nazwane zostały Foxbotami. Automatyzację produkcji postanowiono rozłożyć na kilka lat. W pierwszym etapie Foxboty mają zastąpić ludzi w pracach, które mogą być dla nich niebezpieczne lub są niezwykle nużące i przez to mało, kto chce takie zajęcie wykonywać.

W kolejnej turze Foxconn będzie chciał zmniejszyć liczbę robotów, tak by taśmy były jeszcze bardziej efektywne. Dziś część prac jest mimo wszystko tańszych gdy robią to ludzie, a nie maszyny.

Ostatni trzeci etap polegać ma na niemal całkowitym wyeliminowaniu ludzi z pracy w fabrykach. O sprawie poinformował menadżer do spraw robotyzacji w Foxconn Dai Jia-peng w rozmowie z serwisem Digitimes.

Wypowiedź odbiła się szerokim echem i cytuje ją sporo serwisów informacyjnych. Wszystko dlatego, że Foxconn to prawdopodobnie największy na świecie producent elektroniki. To w jego fabrykach powstają iPhony, komputery iMac, konsole Playstation, Xbox czy Wii, a także miliony innych telefonów czy komputerów.

Szacuje się, że obecnie w fabrykach Foxconn głównie w Chinach zatrudnionych jest ok. 1,3 mln pracowników. Firma była wielokrotnie oskarżana o wyzyskiwanie ludzi. Głośnym echem odbiły się informacje o serii samobójstw przed kilku laty w chińskich fabrykach.

Z kolei japoński ubezpieczyciel Fukoku Mutual Life Insurance Co. ma w planach zredukować zatrudnienie departamentu oceny płatniczej o 30 proc., wprowadzając w zamian system sztucznej inteligencji stworzony przez japoński oddział IBM.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że system Watson "może myśleć jak człowiek, analizować i interpretować wszystkie dane, łącznie z danymi audio i wideo".

Jego zadaniem będzie odczytywanie pisemnych zaświadczeń lekarskich i zbieranie informacji niezbędnych do dokonania wypłaty.
W Fukoku Mutual Life Insurance zaczęto już przeprowadzać redukcję zatrudnienia. Do końca marca 2017 roku zwolnionych zostanie 34 osób.

Za instalację systemu firma zapłaci 200 milionów jenów, roczny koszt utrzymania to 15 milionów. W ciągu roku firma zaoszczędzi około 140 milionów jenów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
ewe
5 lata temu
Opodatkować wreszcie roboty !
XioncWyklenty
5 lata temu
Teraz nikt juz nie bedzie narzekal na "wyzysk" :) Czyz nie o to chodzilo?
Nie lubię głu...
5 lata temu
NEWS Z WP MONEY "w fabrykach Foxconn głównie w Chinach zatrudnionych jest ok. 1,3 mln osób " i wielkie zwolnienia "zwolnionych zostanie 34 osób"
HArt
5 lata temu
A po co Polski Rząd kupił te obrazy od Czartoryskich? Pogielo ich całkiem? Żeby zadośćuczynic za krzywdy wyrządzone przez komunistów? No po jaką? To Polska to tak zamożny kraj? To jest przesada, a może Czartoryski będzie teraz za kupione pieniędzy od polskiego rządu wspierał z tych pieniędzy PiS? No ale kiedy Trybunał, prokurator, prezydent, biskup, i premier wraz ze wszytKimi urzędami ma PiS to kto ich ruszy? Ja mam tego dosyć i się w końcu za to wezmę.
HArt
5 lata temu
Koszty kosztami ale gdzie jest miejsce na człowieka? Kiedy maszyny zastąpią ludzi, czym zajmować się będą ci zwolnieni? Arystokracja bis? Rozwój jest potrzebny ale to zagrożenie dla ludzkości.
...
Następna strona