Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fabryka VW we Wrześni za ponad 800 mln euro. Budowa ruszy jesienią

0
Podziel się:

Pierwsze auta wyjadą z nowej fabryki w czwartym kwartale 2016 r.

Fabryka VW we Wrześni za ponad 800 mln euro. Budowa ruszy jesienią
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)

We Wrześni (Wielkopolskie) jesienią ruszy budowa nowej fabryki koncernu Volkswagen. Zakład ma produkować nową generację samochodu użytkowego volkswagen crafter. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, planowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln euro.

Jak poinformował w Poznaniu na konferencji prasowej członek zarządu ds. produkcji marki VW Samochody Użytkowe Jens Ocksen (na zdjęciu), pierwsze auta wyjadą z nowej fabryki w czwartym kwartale 2016 r. Wicepremier Janusz Piechociński podziękował Volkswagenowi za decyzję _ w imieniu Polski, polskiego rządu, a przede wszystkim tych ludzi, którzy czekają na pracę _.

Ocksen od kwietnia będzie odpowiedzialny za realizację projektu crafter, przejmie też funkcję prezesa zarządu Volkswagen Poznań.

Nowa fabryka produkować będzie 85 tys. aut rocznie, z Wrześni wyjeżdżać będą wszystkie warianty nowego craftera. Nowa fabryka będzie oddziałem spółki VW Poznań.

Inwestycja zajmie 220 ha, z czego ok. 300 tys. m kw. znajdzie się pod dachem. Fabryka we Wrześni obejmie dział produkcji karoserii, lakiernię oraz dział montażu.

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, planowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln euro.

Informację o lokalizacji nowej fabryki podał na konferencji członek zarządu koncernu Volkswagen Leif Ostling.

_ Jest nam miło ogłosić, że produkcja kolejnej generacji crafterów opracowanych przez inżynierów Volkswagena będzie prowadzona w nowym zakładzie we Wrześni. To największy projekt we współczesnej historii Volkswagena. Jestem przekonany, że zakład ten będzie tworzył najwyższej jakości produkty, które trafią na cały świat _ - powiedział.

Jak dodał, koncern ma dobre doświadczenia z obecności w Polsce. _ Jesteśmy zadowoleni z pracy polskich pracowników, cieszymy się wsparciem lokalnych społeczności. W Poznaniu mamy zespół ludzi, który angażuje się w swoją pracę, ma doświadczenie i pomoże nam w nowym projekcie _ - powiedział.

Nowy zakład we Wrześni stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. W Poznaniu od 10 lat produkowany jest miejski samochód dostawczy VW Caddy.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że strona polska sprosta wyzwaniom stawianym jej przez koncern.

_ Volkswagen po raz kolejny zaufał Polsce i Polakom. Po raz kolejny mówi Polsce: tak. Przynosi do Polski nie tylko nową technikę i technologię, ale także wielkie, międzynarodowe doświadczenie, wielki potencjał wchodzenia na światowe rynki. Tą decyzją potwierdza wiarę w Polskę i Polaków. Naszą racjonalność, mądrość, wysokie kwalifikacje, dobrą organizację _ - powiedział. Dodał, że _ Polska to świetne miejsce dla inwestycji, to sprawdzony partner, z którym warto iść w przyszłość _. _ To także racjonalni ludzie, ważni partnerzy społeczni, którzy rozumieją i inwestują we własne miejsce pracy, we własną firmę _ mówił.

Jak podkreślił, o wyborze Wrześni zdecydowały _ determinacja, dotychczasowe doświadczenie, a także wspaniałe otoczenie do robienia tutaj interesów _. Podziękował samorządom, które również starały się o inwestycję.

Przedstawiciele niemieckiego koncernu motoryzacyjnego brali pod uwagę nie tylko lokalizację we Wrześni, przyglądali się też terenom inwestycyjnym w innych miejscach Polski, a także Europy.

Z lokalizacją fabryki w Wrześni rywalizował Stargard Szczeciński (Zachodniopomorskie).

_ Przygotowaliśmy naprawdę bardzo dobrą ofertę _ - mówił we wtorek w Szczecinie zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. _ Nie gorszą od tej, która ostatecznie zwyciężyła. A zwyciężyły te czynniki, które po naszej stronie nie leżą; a więc sama lokalizacja, istniejące zakłady VW, sieć kooperantów i wreszcie kadra - na miejscu są już pracownicy, którzy przygotują cały rozruch technologiczny nowej fabryki. Tego niestety nie byliśmy w stanie zapewnić _ - dodał.

Geblewicz wyraził nadzieję, że praca włożona w przygotowanie terenów inwestycyjnych pod Stargardem Szczecińskim zaowocuje w przyszłości większym zainteresowaniem kolejnych inwestorów.

Zakład Volkswagen Poznań powstał w 1993 r. Całkowita powierzchnia zakładu, obejmująca trzy obszary, to 737 tys. m kw. Pod koniec 2013 r. zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6,5 tys. pracowników. W ub. roku wyprodukowano tam ponad 170 tys. lekkich samochodów użytkowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)