Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: Inflacja wciąż groźna, bo gospodarka będzie na plusie

0
Podziel się:

Jest zbyt dobrze, aby obniżać stopy procentowe.

Filar: Inflacja wciąż groźna, bo gospodarka będzie na plusie
(kalleboo/CC/Flickr)
bECHNHph

Stopy procentowe będą mogły zostać obniżone, jeśli pogorszy się sytuacja gospodarcza - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Uważa on jednak, że we wszystkich kwartałach tego roku będzie wzrost PKB. Dlatego Rada musi uważać na inflację.

- _ Będziemy obserwować inflację, wzrost, rynki finansowe. Dane najbliższych miesięcy pokażą, w którą stronę gospodarka będzie ewoluowała _- powiedział Filar w TVN CNBC Biznes.

bECHNHpj

Jeżeli potwierdzą się wskaźniki pozwalające oczekiwać nieco lepszego wzrostu gospodarczego, to - według Filara - mniej będzie przesłanek, żeby oczekiwać gwałtownego spadku inflacji.

_ - Dość twardo trzyma się inflacja bazowa, na którą ja zawsze zwracam uwagę. Mamy trzy kwartały spowolnienia, a inflacja bazowa spadła raptem z 2,8 procent na 2,7 procent, czyli jest to właściwe drgnięcie do pominięcia. Jej poziom jest cały czas podwyższony _ - argumentuje Filar.

| RPP pozostawiła w lipcu stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (przy stopie referencyjnej wynoszącej 3,5%) z powodu wolno spadającej inflacji oraz coraz lepszymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Według analityków, taka sytuacja może skłonić Radę do dłuższego, co najmniej do września, zamrożenia stóp na obecnym poziomie lub wręcz do zakończenia cyklu luzowania polityki monetarnej. Narodowy Bank Polski (NBP) podał wcześniej, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w czerwcu 2,7% w ujęciu rocznym wobec 2,8% r/r w maju. Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w czerwcu wyniósł 3,5% r/r wobec 3,6% r/r miesiąc wcześniej. Cel inflacyjny NBP to 2,5% +/- 1 pkt proc. Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP, średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2%, w roku 2010 spadnie do 2,1%, zaś w 2011 roku - do 2,0% (wobec 4,2% w 2008 r.). |
| --- |

bECHNHpK
wiadomości
waluty
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)