Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: Stopy procentowe mogą spaść do 4 procent

0
Podziel się:

Do kolejnej obniżki stóp może dojść już w styczniu - uważa przedstawiciel RPP.

Filar: Stopy procentowe mogą spaść do 4 procent
(PAP/Paweł Supernak)
bEIEtSZh

Podstawowa, referencyjna stopa procentowa może w tym roku spaść do 4,0 proc. z obecnych 5,0 proc. - uważa *Dariusz Filar z* Rady Polityki Pieniężnej.

Filar powtórzył, że do kolejnej obniżki stóp może dojść już w styczniu, jednak wolałby on większą liczbę mniejszych cięć niż ruchy w większej skali. Na pytanie, czy stopa referencyjna może w tym roku wynieść 4,0 proc., Filar odpowiedział w czwartkowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes: _ Wydaje mi się, że to jest stopa, z którą można się liczyć _. Dodał, że w styczniu możliwa jest obniżka o 50pb _ albo o mniej _.

_ - Moment decydujący dla obniżania stóp to jest moment obecny: pierwszy miesiąc, drugi, trzeci, może czwarty miesiąc roku. Jeżeli inflacja bazowa spada, jeżeli projekcja w przyszłym miesiącu to potwierdzi, jeżeli widzimy spowolnienie i możemy oczekiwać, że będzie mniejsza presja popytu w usługach, no to trzeba się dostosowywać teraz _ - powiedział członek Rady.

bEIEtSZj

Podkreślił, że wolałby _ więcej małych obniżek stosunkowo nieodległych w czasie, niż radykalne, agresywne obniżki skupione w jednym miesiącu _.

Ostatnio o konieczności dalszego luzowania polityki pieniężnej mówili nawet ci członkowie RPP< którzy uważani się za zwolenników bardziej restrykcyjnej polityki - oprócz Filara także np. Marian Noga, który powtórzył w wywiadzie dla czwartkowej _ Gazecie Prawnej _, że widzi przestrzeń do obniżki stóp już w styczniu. _ Kroki rzędu 50 pb są odpowiednie. Tym bardziej, że przed nami nie jedna obniżka, tylko kilka _ - powiedział.

O potrzebie głębszych niż 25 pb jednorazowo obniżek mówił ostatnio m.in. Andrzej Sławiński. Także Mirosław Pietrewicz opowiadał się za _ znaczącymi, nie kosmetycznymi _ obniżkami.

Ekonomiści bankowi oczekują w styczniu obniżki o 50 pb (po cięciu o 25 pb w listopadzie i o 75 pb w grudniu), ale nie wykluczają, że jeśli dane o grudniowej produkcji przemysłowej okażą się negatywne, to RPP może zdecydować się na obniżkę o 75 pb.

bEIEtSZp
bEIEtSZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)