Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finanse publiczne bardziej przejrzyste

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w piątek ustawę o finansach publicznych, której celem jest poprawa jawności i przejrzystości całego sektora finansów publicznych oraz wprowadzenie bardziej efektywnych instrumentów zarządzania.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 282 posłów, 116 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wprowadza tzw. rachunki dochodów własnych, na których jednostki budżetowe będą gromadzić część (do 30 proc.) dochodów z własnej działalności. Środki te będą ujmowane w ewidencji budżetowej, lecz dysponować nimi będzie kierownictwo jednostki. Utworzenie takich rachunków pozwoli na likwidację gospodarstw pomocniczych i znacznej większości rachunków środków specjalnych.

Opozycja od dawna krytykowała, że ustawa niewiele zmieni w organizacji systemu finansów i - wbrew założeniom rządu - nie poprawi jego przejrzystości.

Sejm rozpatrzył w piątek kilkadziesiąt poprawek do ustawy o finansach publicznych, odrzucając wzbudzające kontrowersje poprawki Samoobrony. Nie przeszła m.in. poprawka, która wykluczyłaby Narodowy Bank Polski (NBP) z sektora finansów publicznych.

Posłowie odrzucili też inną poprawkę Samoobrony, zgodnie z którą NBP zostałby pozbawiony prawa do prowadzenia rachunków budżetu państwa. Renata Beger (Samoobrona) proponowała, aby obsługę rachunków budżetu państwa przejął Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy.

Sejm przyjął natomiast przewagą dwóch głosów wniosek mniejszości, który zakłada, że jednostki sektora finansów publicznych nie mogą nabywać udziałów lub akcji w spółkach oraz nabywać obligacji innych niż emitowane przez Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Zakaz ten nie dotyczy udziałów, akcji, czy obligacji objętych w celu zaspokojenia roszczeń, zabezpieczenia wierzycieli lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienia publiczne.

Ustawa o finansach publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2006 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)