Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowanie NFZ. Rostowski nie podpisał planu na 2014 rok

0
Podziel się:

Na finansowanie świadczeń zdrowotnych miało być przeznaczone ponad 63,3 miliarda złotych.

Finansowanie NFZ. Rostowski nie podpisał planu na 2014 rok
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bETNjUqd

Zgodnie z projektem planu w przyszłym roku na finansowanie świadczeń zdrowotnych miało być przeznaczone ponad 63,3 miliarda złotych.

Jak powiedział dziś PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, minister finansów nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci. Neumann poinformował, że uwagi Ministerstwa Finansów są analizowane; prowadzone są rozmowy z tym resortem.

Plan finansowy NFZ pozytywnie zaopiniowały sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych, podpisał go minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, jednak by mógł on być realizowany wymagana jest akceptacja ministra finansów. Zgodnie z ustawą minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów, powinni zatwierdzić plan finansowy Funduszu do 14 sierpnia.

bETNjUqf

W planie przewidziano nominalny wzrost środków na świadczenia w stosunku do pierwotnego planu na 2013 r. o ponad 412,9 mln zł. Pieniądze te na finansowanie świadczeń przeznaczy centrala NFZ. Natomiast dla każdego z oddziałów wojewódzkich przewidziano środki na takim samym poziomie jak w planie na 2013 r.

Oddziały NFZ, które w planie finansowym otrzymały najwięcej pieniędzy, to: mazowiecki - ponad 8,7 mld zł, śląski - ponad 7,5 mld zł, wielkopolski - ponad 5,5 mld zł i małopolski ponad 5,3 mld zł.

Najwięcej środków ma zostać przeznaczonych na leczenie szpitalne - ponad 27 mld zł, refundację leków - ponad 8 mld zł, podstawową opiekę zdrowotną - ponad 7 mld zł oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - ponad 5 mld zł.

Ujęte w projekcie planu koszty ogółem NFZ to ponad 67 mld zł, są one wyższe o ponad 240,9 mln zł od planowanych przychodów - ponad 66,8 mld zł. Jest to związane z koniecznością przeznaczenia części środków z funduszu zapasowego na świadczenia opieki zdrowotnej tak, aby nakłady w 2014 roku na świadczenia opieki zdrowotnej w poszczególnych oddziałach Funduszu nie były niższe niż w roku poprzednim.

bETNjUql

Wśród priorytetów NFZ na przyszły rok znalazło się m.in. zwiększenie roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie procedur zabiegowych; zwiększenie liczby dzieci i młodzieży objętej badaniami bilansowymi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej; zwiększenie poziomu realizacji chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; zwiększenie dostępności do rehabilitacji kardiologicznej oraz poprawa opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Plan finansowy NFZ przygotowywany jest w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne przekazane przez Ministerstwo Finansów. Projekt planu finansowego krytykują posłowie PiS. Ich zdaniem zmniejszone zostaną wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i chemioterapię.

Czytaj więcej w Money.pl
NFZ o wizytach u okulisty i dermatologa: Bez wskazań Fundusz opublikował na swojej stronie internetowej analizę częstości korzystania przez pacjentów z poradni specjalistycznych w 2012 r.
Resort zdrowia zapomniał o chorych na raka? Pacjenci z zaawansowanym rakiem prostaty, u których wyczerpały się standardowe metody terapii, ciągle nie mają dostępu do leku ostatniej szansy - alarmują lekarze i przedstawiciele pacjentów.
SLD atakuje Rostowskiego. Chce odwołania - _ To najgorszy szef resortu finansów w historii ostatniego 20-lecia _ - uważa Sojusz i domaga się od premiera mocnych decyzji.
bETNjUqG
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)