Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowanie partii z budżetu. Kopacz zapowiada debaty

0
Podziel się:

Temat budzi mnóstwo emocji. Zasługuje na poważne traktowanie.

Finansowanie partii z budżetu. Kopacz zapowiada debaty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jeszcze przed sejmowymi wakacjami zaplanowano trzy debaty dotyczące polskiego parlamentaryzmu, m.in. o finansowaniu partii politycznych, liczbie posłów, potrzebie utrzymania Senatu, jednomandatowych okręgach wyborczych - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Debaty będą odbywać się pod patronatem marszałek Sejmu; wezmą w nich udział prawnicy, konstytucjonaliści, eksperci z dziedziny politologii i socjologii. Pierwsza debata - w lipcu.

Kopacz była pytana podczas konferencji prasowej w Sejmie o zapowiedź premiera, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

- _ Temat budzi mnóstwo emocji. Zasługuje na poważne traktowanie. Zasługuje na poważną, otwartą debatę. Gdzie debatować, jak nie w Sejmie? Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat polskiego parlamentaryzmu _ - podkreśliła Kopacz.

Debaty będą ujęte w trzy bloki dyskusyjne. Pierwszy obejmie zasady finansowania partii politycznych - z budżetu czy innych źródeł, rolę biur poselskich, zakres łączności z wyborcami.

Drugi blok będzie dotyczyć liczby posłów, roli Senatu - likwidacja czy utrzymanie, immunitet - zakres i sens. W trzecim będą omówione: zakres projektów obywatelskich, demokracja reprezentatywna czy bezpośrednia, zasady przeprowadzania referendów, obowiązkowe konsultacje online projektów poselskich oraz możliwość wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Na debaty marszałek Sejmu zaprosiła wszystkich parlamentarzystów.

Tymczasem _ Polityka _ donosi, że PiS wydał pół miliona złotych w trakcie kampanii w 2011 roku na reklamy kandydatów w małym tygodniku - _ Monitor Tygodnia _. Reklamy promowały między innymi Grzegorza Biereckiego, wówczas prezesa SKOK walczącego o mandat senatora. _ Polityka podkreśla _, że umowy zawarte z _ Monitorem Tygodnia _ opiewały na niespotykane w mediach kwoty, a sama gazeta istniała tylko w okresie wyborów.

_ Polityka _ przypomina, w 2011 roku PiS wydało 2,9 mln na reklamy w prasie. Oznacza to, że aż jedną szóstą wszystkich pieniędzy na reklamę w prasie PiS wydało w kilku powiatach na promocję w tygodniku, po którym w internecie nie ma nawet śladu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mimo protestów PO przyśpieszy zmiany w... Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota i Solidarna Polska.
Partie finansowane przez mafie. Tak lepiej? Adam Hofman uważa, że system finansowania partii powinien być bardziej przejrzysty.
Będą zmiany w finansowaniu partii? PO, RP i SP nie chcą, żeby ugrupowania dostawały pieniądze z budżetu. Ich zdaniem to blokuje nowe inicjatywy w dostępie do polityki. Jakie argumenty ma druga strona?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)