Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy nie płacą za nadgodziny

6
Podziel się:

Już co czwarty pracodawca nie rekompensuje nadgodzin dobowych, a co trzeci - tygodniowych. W niektórych zakładach uznaje się, że nie ma pracy ponad wymiar - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Firmy nie płacą za nadgodziny
(mavo, Shutterstock)
bEKSZjTp

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, w I połowie 2016 r. 28,9 proc. firm nie wypłacało dodatku lub nie oddawało czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach dobowych. Z kolei 33 proc. sprawdzonych zakładów nie rekompensowało godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy tygodniowej.

W ciągu zaledwie pięciu lat odsetek firm, które nie rekompensują ponadwymiarowej pracy, wzrósł prawie trzykrotnie. Według PIP nie wynika to jedynie z przyczyn ekonomicznych, czyli chęci oszczędzania kosztem zatrudnionych, ale także ze zbyt skomplikowanego prawa.

Konieczne jest zatem uporządkowanie przepisów tak, aby ustalanie norm i wymiaru czasu pracy oraz przerw i odpoczynków, a także obliczanie liczby godzin nadliczbowych nie stwarzało firmom problemów.

bEKSZjTS
kraj
praca
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
buli
5 lata temu
Mojej firmie płacą nadgodziny ale rozliczenie jest tak zagmatwane na kwitku że nigdy nie jestem pewien czy mnie nie kantują .
Kris
5 lata temu
Gdzie można zgłosić przypadek zakładu, w którym nie są rozliczane godziny nadliczbowe?
pw
5 lata temu
[QUOTE] kolei 33 proc. sprawdzonych zakładów nie rekompensowało godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy tygodniowej. [/QUOTE] Czyli 2/3 firm płaci za nadgodziny. Damn it, jestem w jakiejś innej rzeczywistości, bo nie znam nikogo pracującego w prywatnej firmie który takie zjawisko widział :|
bEKSZjTT
D
5 lata temu
"Konieczne jest zatem uporządkowanie przepisów tak, aby ustalanie norm i wymiaru czasu pracy oraz przerw i odpoczynków, a także obliczanie liczby godzin nadliczbowych nie stwarzało firmom problemów". Wynika z tego, że naliczanie godzin nadliczbowych jest tak pracochłonne, że firmy postanowiły ich nie płacić. Dlaczego w Polsce nie można stworzyć dobrego prawa pracowniczego? Może temu powinna być poświęcona debata w PE. Kiedy standardy europejskie zagoszczą w Polsce.
Qwerty
5 lata temu
Płacą tylko pod stołem, a pracownicy zadowoleni, bo nie muszą się w domu dzielić kasą, taka prawda.