Notowania

Przejdź na
koncerny naftowe
01.03.2016 18:26

Firmy naftowe z Rosji zgodziły się na zamrożenie pułapu wydobycia ropy

Prezydent Władimir Putin poinformował we wtorek na spotkaniu z szefami rosyjskich koncernów naftowych, że Rosja praktycznie uzgodniła z innymi krajami zamrożenie pułapu wydobycia ropy. Jak zaznaczył, przekazano mu, że szefowie koncernów zaakceptowali ten krok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak "praktycznie porozumiał się z partnerami na światowym rynku" w sprawie zamrożenia pułapu wydobycia ropy - powiedział Putin na początku spotkania. Dodał, że chodzi o pułap wydobycia ze stycznia br.

Szef państwa dodał następnie, że minister przekazał mu informację o zgodzie biznesu rosyjskiego na taki krok. Zaznaczył przy tym, że chciałby osobiście usłyszeć opinię szefów koncernów na ten temat.

Putin mówił na początku spotkania, że minister energetyki i eksperci konsultują się z najważniejszymi uczestnikami rynku naftowego. - Dyskusje dotyczą metod, które mogłyby zapewnić stabilność rynku. Chodzi o to, żebyśmy w tym roku nie zwiększali wydobycia - powiedział. Jak wyjaśnił, mowa jest o tym, by "utrwalić wydobycie ropy w Rosji na rok 2016 na podstawie wskaźników ze stycznia, oczywiście w przeciętnym wymiarze".

Putin przypomniał, że w 2015 roku wydobycie w Rosji sięgnęło rekordowego poziomu 534 milionów ton ropy, czyli o 1,4 proc. więcej niż w roku 2014.

Rosja i Arabia Saudyjska oraz Katar i Wenezuela - cztery państwa odgrywające znaczną rolę na światowym rynku ropy - uzgodniły zamrożenie pułapu wydobycia surowca, aby zahamować spadek cen, a także ,,ustabilizować rynki naftowe". Jednak na razie nie wiadomo, czy przyłączą się do tej inicjatywy inni globalni producenci.

Jak przekazał dziennik "Wiedomosti", we wtorkowym spotkaniu uczestniczyli szefowie i dyrektorzy generalni koncernów: Łukoil (Wagit Alekpierow), Surgutnieftegaz (Władimir Bogdanow), Rosnieft (Igor Sieczyn), Basznieft (Aleksandr Korsik), Zarubieżnieft (Siergiej Kudriaszow), Gazprom Nieft (Aleksandr Diukow) i Tatnieft (Nail Maganow), a także Niezależnej Kompanii Naftowej (Eduard Chudajnatow).

Z Moskwy Anna Wróbel

Tagi: koncerny naftowe, wydobycie ropy, rosyjska ropa, władimir putin, ropa naftowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz