Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy Nowoczesnej Gospodarki zwiększają zatrudnienie

0
Podziel się:

"Nowoczesna Gospodarka" na początku roku odnotowała wzrost zatrudnienia o 4,33 proc.

Firmy Nowoczesnej Gospodarki zwiększają zatrudnienie
(Andrzej Wawok/Reporter)
bELbgTmd

Cała "Nowoczesna Gospodarka" na początku roku odnotowała wzrost zatrudnienia o 4,33 proc., wynika z najnowszego raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2015" opracowanego przez ADP Polska.

Początek 2015 r. był rekordowy dla sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki pod względem dynamiki zatrudnienia. W I kw. 2015 r. na prowadzenie wysunęły się mniejsze firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te zwiększyły zatrudnienie skokowo, bo aż o 7,9 proc. w porównaniu do I kw. 2014 r. Wynik ten stanowił największy wzrost zatrudnienia w historii raportów ADP Polska, który jednocześnie niemal 7-krotnie przewyższył średnią ogólnorynkową, badaną przez GUS, podano w informacji.

"Okres ten był również dobry dla całego rynku. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,17 proc., co stanowiło istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. i dodatnich, ale poniżej 1 proc. wskaźników z 2014 r. Średnia stopa bezrobocia wyniosła co prawda aż 11,9 proc., ale w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wynik ten stanowił poprawę o 1,9 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

bELbgTmf

Z bardzo dobrym wynikiem I kw. zakończyły również duże firmy produkcyjne (powyżej 500 pracowników).

"W przedsiębiorstwach tych pracę znalazło o 5,63 proc. osób więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Tym samym, średnia ważona dla sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki wyniosła +5,94 proc. i była o ponad 2 pkt proc. wyższa niż w sektorze usługowym. Dla porównania, firmy Nowoczesnej Gospodarki specjalizujące się w usługach odnotowały 3,56 proc. wzrost zatrudnienia, przy czym w mniejszych firmach dynamika wyniosła +4,73 proc., a w większych +2,88 proc." - czytamy dalej.

I kw. 2015 r. był zatem bardziej przychylny dla sektora produkcyjnego, a także - zarówno w produkcji, jak i w usługach - był istotnie lepszy dla mniejszych przedsiębiorstw. W firmach zatrudniających do 500 osób, pracę znalazło o 5,22 proc. kandydatów więcej niż przed rokiem. Przy czym, duże firmy (ponad 500 pracowników) zakończyły I kw. z wynikiem +3,96 proc., wskazano w informacji.

- Sektor produkcyjny Nowoczesnej Gospodarki wyraźnie dostał wiatru w żagle. Już od kilku kwartałów dynamicznie się rozwijał, teraz wysunął się na prowadzenie, a dowodem jego znakomitej kondycji są historyczne dane mniejszych firm specjalizujących się w produkcji. Wzrost zatrudnienia na poziomie niemal 8 proc. jest absolutnie rekordowym wynikiem w Nowoczesnej Gospodarce, nie wspominając nawet o ogóle polskich przedsiębiorstw - powiedział dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu Dariusz Terlecki, cytowany w komunikacie.

bELbgTml

Podkreślił, że nie można mówić jedynie o sezonowej zmianie.

- W naszych raportach porównujemy wskaźniki z danymi pochodzącymi z analogicznego okresu rok wcześniej, wskazując tym samym raczej na długofalowe trendy niż krótkookresowe wahania. Choć dobre wyniki rejestrowane przez GUS cieszą, trzeba mieć świadomość, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jeszcze długo nie osiągnie poziomu rejestrowanego przez liderów - dodał Terlecki.

W jego ocenie, Nowoczesna Gospodarka niezmiennie będzie napędzać rozwój polskiego biznesu, ale trudno jeszcze przewidzieć czy w dłuższej perspektywie na prowadzenie wysuną się mniejsze czy większe firmy albo czy prym będzie wiodła produkcja czy usługi.

- Kondycja gospodarki jest dobra, PKB osiąga zadowalające tempo wzrostu, Polska postrzegana jest jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystkie te czynniki połączone z napływem zagranicznego kapitału oraz rosnącą dojrzałością polskiego biznesu pozwalają przypuszczać, że dobrze będzie się wiodło nie tylko Nowoczesnej Gospodarce, ale także rynkowi ogółem - podsumował dyrektor ADP Polska.

bELbgTmm

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2015" jest dziesiątym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2012 - Q1 2015, które zostały zestawione z danymi GUS. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami.

Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.

Czytaj więcej w Money.pl

bELbgTmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)