Notowania

Przedsiębiorca ma się tłumaczyć ze spadku dochodów. Zaskakujące pismo fiskusa

Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karol Serewis/East News)
Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli.

List Naczelnika Urzędu Skarbowego do przedsiębiorcy wprawił w osłupienie. Fiskus chce wiedzieć, czemu firma zarobiła mniej.

Pismo na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kazimierczak.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w dokumencie z czerwca tego roku zwraca się do przedsiębiorcy ”z prośbą o złożenie wyjaśnień w zakresie spadku dochodów w 2017 r. w porównaniu z rokiem 2016”. Czas na odpowiedź? Siedem dni.

Cezary Kazimierczak poprosił więc internautów o szybkie propozycje odpowiedzi na tak postawiony problem. A w sieci zawrzało.

Jak tłumaczą na łamach forsal.pl eksperci podatkowi, znaczący spadek dochodów przedsiębiorcy może być odebrany przez urzędników jako sygnał, że podatnik stosuje techniki optymalizacyjne, które zmniejszają zobowiązania podatkowe. I stąd takie zapytanie.

Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę:

- Co jeżeli przedsiębiorca odpowie, że spadek dochodów wynika z jego złej pracy? Wstawi mu naganę do akt? – pyta z przekąsem Kaźmierczak w "DGP". Zaznacza również, że jeżeli organ ma podejrzenia co do nieprawidłowości rozliczeń, powinien przeprowadzić kontrolę.

Co na to resort finansów? Twierdzi w odpowiedzi dla "DGP", że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli, które miałyby dotyczyć ogółu przedsiębiorców. Jak pisze dziennik, resort nie wydawał też zaleceń dla urzędów skarbowych w kwestii prowadzenia czynności sprawdzających wobec podmiotów, które uzyskały dochody niższe niż w roku wcześniejszym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kontrole skarbowe, fiskus, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2018

emerytMoja dzisiejsza kupa była mniejsza od wczorajszej, do kogo mam napisać w sprawie wyjaśnienia tego faktu?

21-06-2018

Jerzy_KatowiceAleż ja mogę odpowiedzieć na swoim przypadku. W ostatnich 2 latach rządu PiS: - podwyżka wieczystego użytkowania o 270 procent, podwyżka płacy … Czytaj całość

21-06-2018

HgfcfjTeż znam firmė, która dostała podobne pismo, więc niech nikt nie wciska kitu, że nie ma odgórnych zaleceń. Państwo robi się coraz bardziej agresywne i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (229)