Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przedsiębiorca ma się tłumaczyć ze spadku dochodów. Zaskakujące pismo fiskusa

Przedsiębiorca ma się tłumaczyć ze spadku dochodów. Zaskakujące pismo fiskusa

Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli. Fot. Karol Serewis/East News
Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli.

List Naczelnika Urzędu Skarbowego do przedsiębiorcy wprawił w osłupienie. Fiskus chce wiedzieć, czemu firma zarobiła mniej.

Pismo na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kazimierczak.

 

 

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w dokumencie z czerwca tego roku zwraca się do przedsiębiorcy ”z prośbą o złożenie wyjaśnień w zakresie spadku dochodów w 2017 r. w porównaniu z rokiem 2016”. Czas na odpowiedź? Siedem dni.

Cezary Kazimierczak poprosił więc internautów o szybkie propozycje odpowiedzi na tak postawiony problem. A w sieci zawrzało.

Jak tłumaczą na łamach forsal.pl eksperci podatkowi, znaczący spadek dochodów przedsiębiorcy może być odebrany przez urzędników jako sygnał, że podatnik stosuje techniki optymalizacyjne, które zmniejszają zobowiązania podatkowe. I stąd takie zapytanie.

Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę:

 

- Co jeżeli przedsiębiorca odpowie, że spadek dochodów wynika z jego złej pracy? Wstawi mu naganę do akt? – pyta z przekąsem Kaźmierczak w "DGP". Zaznacza również, że jeżeli organ ma podejrzenia co do nieprawidłowości rozliczeń, powinien przeprowadzić kontrolę.

Co na to resort finansów? Twierdzi w odpowiedzi dla "DGP", że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli, które miałyby dotyczyć ogółu przedsiębiorców. Jak pisze dziennik, resort nie wydawał też zaleceń dla urzędów skarbowych w kwestii prowadzenia czynności sprawdzających wobec podmiotów, które uzyskały dochody niższe niż w roku wcześniejszym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

fiskus, firmy, kontrole skarbowe, zpp
Czytaj także
Polecane galerie
Jaco
2018-10-05 19:23
Jak bym dostał takie pismo, to odpiszę że mi się nie chciało pracować i leżałem kołami do góry. Co urząd obchodzi, dla czego mam mniejsze obroty? To moja firma i moja sprawa.
Kiedyś Polak
2018-10-04 15:49
Po 20 latach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, kilkudziesięciu nie przespanych nocy i zszarganych nerwów oraz przewlekłej choroby układu krążenia zamknąłem wszystko co się dało w tym spadających na dno kraju i zacząłem działać na zachodzie Europy. Teraz mam firmę o takim samym profilu działalności ( branża budowlana), mam spokój, czyste sumienie, poprawę zdrowia ( opieka medyczna na wysokim poziomie) i żyje jak człowiek. PiS odbiło wszystko i wszystko zniszczy - nawet wolny rynek.
zorro
2018-06-25 09:10
Co raz to lepiej, zaczynamy mieć gospodarkę planowaną jak za komuny - ministerstwo finansów zakłada - planuje dochód stały z podatków, od przedsiębiorcy. Gdzie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Co wy Robicie. Ten list wywoła lawinową ucieczkę za granicę firm, kapitału. Takie działania Ministerstwa Finansów wywołają kryzys gospodarczy.
Pokaż wszystkie komentarze (229)