Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przedsiębiorca ma się tłumaczyć ze spadku dochodów. Zaskakujące pismo fiskusa

229
Podziel się

Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli.

Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli.
Ministerstwo finansów twierdzi, że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli. (Karol Serewis/East News)
bDBbyUXp

List Naczelnika Urzędu Skarbowego do przedsiębiorcy wprawił w osłupienie. Fiskus chce wiedzieć, czemu firma zarobiła mniej.

Pismo na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kazimierczak.

bDBbyUXr

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w dokumencie z czerwca tego roku zwraca się do przedsiębiorcy ”z prośbą o złożenie wyjaśnień w zakresie spadku dochodów w 2017 r. w porównaniu z rokiem 2016”. Czas na odpowiedź? Siedem dni.

Cezary Kazimierczak poprosił więc internautów o szybkie propozycje odpowiedzi na tak postawiony problem. A w sieci zawrzało.

Jak tłumaczą na łamach forsal.pl eksperci podatkowi, znaczący spadek dochodów przedsiębiorcy może być odebrany przez urzędników jako sygnał, że podatnik stosuje techniki optymalizacyjne, które zmniejszają zobowiązania podatkowe. I stąd takie zapytanie.

Zobacz także: Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę:
bDBbyUXx

- Co jeżeli przedsiębiorca odpowie, że spadek dochodów wynika z jego złej pracy? Wstawi mu naganę do akt? – pyta z przekąsem Kaźmierczak w "DGP". Zaznacza również, że jeżeli organ ma podejrzenia co do nieprawidłowości rozliczeń, powinien przeprowadzić kontrolę.

Co na to resort finansów? Twierdzi w odpowiedzi dla "DGP", że nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli, które miałyby dotyczyć ogółu przedsiębiorców. Jak pisze dziennik, resort nie wydawał też zaleceń dla urzędów skarbowych w kwestii prowadzenia czynności sprawdzających wobec podmiotów, które uzyskały dochody niższe niż w roku wcześniejszym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBbyUXy
bDBbyUXS
KOMENTARZE
(229)
emeryt
3 lata temu
Moja dzisiejsza kupa była mniejsza od wczorajszej, do kogo mam napisać w sprawie wyjaśnienia tego faktu?
Jerzy_Katowic...
3 lata temu
Ależ ja mogę odpowiedzieć na swoim przypadku. W ostatnich 2 latach rządu PiS: - podwyżka wieczystego użytkowania o 270 procent, podwyżka płacy minimalnej - koszt ochrony fizycznej wzrósł o 150 procent, przy zmniejszeniu do minimum jej wymiaru; wzrost wynagrodzeń wskutek braku pracowników (efekt m.in. 500+), dodatkowe koszty związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym oraz RODO, wzrost cen materiałów inwestycyjnych o około 20 - 30 procent, wzrost kosztów paliwa, wzrost kosztów ubezpieczeń, wzrost składek na ZUS. Efekt - zyskowność z kapitału mniejsza niż na lokacie bankowej. Już zwolniłem 60 procent załogi i szukam miejsca na emeryturę. Poza Polską, Bo mnie tu zwyczajnie już nie stać żyć.
Hgfcfj
3 lata temu
Też znam firmė, która dostała podobne pismo, więc niech nikt nie wciska kitu, że nie ma odgórnych zaleceń. Państwo robi się coraz bardziej agresywne i opresyjne. Za moment pojawią się pomysły aby przedsiębiorcy płacili podatek od przewidywanych dochodów, oczywiście określonych przez naczelnika urzędu a nie od dochodu osiągniętego.
bDBbyUXT
Maciek z III ...
3 lata temu
Naczelnik rzeczywiście nie popisał się.Pismo winien był przecież skierować do rodziców leniwego przedsiębiorcy,a temuż postawić pałę za nieobywatelskie zachowanie.
Dziadek
3 lata temu
Mój syn ma firmę prowadzącą usługi dla innych firm, która w tym roku ma wyraźnie niższe dochody. Jeśli dostanie takie zapytanie, w odpowiedzi będzie się domagać wyjaśnienia od naczelnika skarbówki, z jakiego powodu firmy tak zacisnęły pasa, że ograniczają swoje wydatki i nie są skłonne do płacenia za usługi tak, jak w poprzednim roku.
...
Następna strona