Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch o Polsce: Lepiej niż rok temu

0
Podziel się:

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings, której przedstawiciele kończą właśnie swoją coroczną wizytę w Polsce, prawdopodobnie utrzyma ratingi na dotychczasowym poziomie. Ponadto przedstawiciele agencji podkreślili, że atmosfera wokół Polski jest obecnie lepsza niż rok temu / ISB /

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings, której przedstawiciele kończą właśnie swoją coroczną wizytę w Polsce, prawdopodobnie utrzyma ratingi na dotychczasowym poziomie.

W ocenie Jamesa McCormacka, dyrektora ds. ratingów suwerennych i międzynarodowych finansów w Fitchu, sytuacja w Polsce ulega bowiem poprawie, co oddala jednocześnie groźbę potencjalnego obniżenia ocen wiarygodności kredytowej, która pojawiła się kilka miesięcy temu.

„Mamy ostrożne, ale relatywnie optymistyczne podejście do wydarzeń w Polsce. Mówiąc szczerze, podoba nam się to, co widzimy w planie Hausnera” – powiedział agencji ISB McCormack w czwartek.

Plan Hausnera odnosi się, zdaniem McCormacka, właśnie do tych kwestii strukturalnych, które powinny być zmienione i ma szansę zahamować szybki przyrost długu publicznego, co stanowi jedno z największych niebezpieczeństw dla poprawy sytuacji w polskiej gospodarce.

W rezultacie atmosfera wokół Polski jest obecnie lepsza niż rok temu. Teraz agencja przygląda się bliżej liczbom zawartym w planie oszczędnościowym w finansach publicznych, ale nie należy się spodziewać w najbliższym czasie zmiany ratingów, na pewno nie nastąpi ich obniżenie.

“Za wcześnie jeszcze, aby mówić o zmianach ratingów. (...) O jego obniżeniu ze strony Fitcha nie ma mowy” – powiedział McCormack.

Długoterminowy rating Polski wydany przez Fitcha w walucie zagranicznej jest na poziomie „BBB+”, w walucie krajowej na poziomie „A+”, a rating krótkoterminowy to F2. Perspektywa jest pozytywna.

„Klimat jest bardziej pozytywny. Teraz czas, abyśmy na świeżo przyjrzeli się liczbom, perspektywom fiskalnym Polski w dłuższym terminie, w szczególności temu, na ile plan Hausnera będzie ostatecznie wdrożony” – powiedział McCormack.

Zaznaczył jednocześnie, że agencja Fitch nie oczekiwała i nie oczekuje, że plan Hausnera będzie w całości wdrożony w życie.

„Zawsze mieliśmy nadzieję, że pogram zostanie przegłosowany, choć nie w jego 100-procentowej wersji. Ale zasadnicza jego część, naszym zdanie, będzie” – dodał.

Choć dług publiczny w stosunku do Produktu Krajowego Brutto (PKB) wciąż rośnie, jego dynamika wkrótce przynajmniej wyhamuje, powiedział McCormack.

Plan Hausnera ma na celu niedopuszczenie do przekroczenia limitu 60% w relacji długu do PKB, choć zakłada jej wzrost do 59,4% w 2006 roku (wobec ok. 50-51% w 2003 roku i 54,5% oczekiwanych przez rząd w tym roku).

Przedstawiciele Fitcha są obecnie w Polsce na corocznej wizycie, która ma posłużyć ocenie sytuacji gospodarczej i fiskalnej. Spotykają się oni z przedstawicielami rządu, ministerstw, banku centralnego, ale też z ekonomistami banków komercyjnych.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)