Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch obniżył rating Portugalii

0
Podziel się:

Agencja tłumaczy swoją decyzję bardzo złą kondycją gospodarki tego kraju.

Fitch obniżył rating Portugalii
(freddie boy/CC/Flickr)

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Portugalii z _ BBB- _ do _ BB+ _. Agencja tłumaczy decyzję bardzo złą kondycją tamtejszej gospodarki, między innymi wysokim zadłużeniem oraz brakiem równowagi fiskalnej. **Perspektywa ratingu jest negatywna, co oznacza możliwość dalszego jego obniżenia.

[Aktualizacja: 13.31]

Agencja poinformował także, że perspektywa ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej jest negatywna, co oznacza, że może ponownie ulec obniżeniu.

W uzasadnieniu agencja Fitch podała, że ocenę wiarygodności obniżono ze względu na brak równowagi fiskalnej, wysoki poziom zadłużenia we wszystkich sektorach i niekorzystne prognozy dotyczące gospodarki.

Fitch podał też, że w przyszłym roku PKB Portugalii skurczy się o 3 proc. W tym roku deficyt budżetowy Portugalii może wynieść 5,9 proc. PKB, a dług publiczny - 110 proc.PKB.

Rząd Portugalii dokonuje kolejnych posunięć oszczędnościowych, żeby spełnić warunki, jakimi obwarowany jest pakiet ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej, o wartości 78 miliardów euro. Władze decydują się na kolejne cięcia wydatków i podwyżki podatków - posunięcia, które spowodowały w czwartek strajk generalny.

Na skutek 24-godzinnego strajku niemal całkowicie zostały sparaliżowane transport lotniczy, kolejowy i miejski.

Więcej na temat cięć ratingów - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t160939.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/obawy;o;kondycje;bankow;z;hiszpanii;ratingi;w;dol,35,0,934435.html) Ostre cięcia ratingów. Właściciel BZ WBK i dziewięć innych banków Niższy rating ma bank uważany za największy w strefie euro pod względem kapitalizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t37827.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;po;kolejnym;obnizeniu;ratingu;wszystko;przez;niepewnosc;w;strefie;euro,63,0,931903.html) Włochy po obniżeniu ratingu. "Agencje działają jak stado" Tak posunięcie agencji Fitch skomentował szef włoskiego banku centralnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komisja;europejska;krytykuje;obnizenie;ratingu;portugalii,71,0,866887.html) KE krytykuje obniżenie ratingu Portugalii Komisja Europejska zareagowała na obniżenie ratingu długoterminowych obligacji portugalskich do poziomu śmieciowego przez firmę ratingową Moody's.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)