Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fotele dla Airbus Helicopters będą produkowane w Łodzi

Fotele dla Airbus Helicopters będą produkowane w Łodzi

Fot. Rafał Guz/PAP

Fotele zapewniające większe bezpieczeństwo na wypadek uderzenia mają być produkowane nowej fabryce Azura Polska w Łodzi. Produkt ma szansę trafić do wszystkich śmigłowców produkowanych przez Airbus Helicopters, który jest częścią koncernu lotniczo-zbrojeniowego Airbus Group.

Biuro projektów Airbus Helicopters wraz z Politechniką Łódzką pracują nad fotelami lotniczymi nowej generacji, które będą produkowane przez Azurę Polska. Azura Polska, oddział biznesowy Nimrod Group, w ubiegłym tygodniu oficjalnie otworzyła swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Polsce.

Powołanie spółki Azura Polska ma związek z nowym kontraktem na produkcję seryjną i montaż części z blach metalowych do samolotu A350, jaki Nimrod Group otrzymał od Airbusa i STELIAAerospace. Wartość wieloletniego kontrakt to 45 mln dol. W Łodzi odbywać się ma produkcja podzespołów metalowych do samolotu Airbus A350.

Nowy projekt zakłada prace rozwojowe i produkcję innowacyjnych foteli lotniczych będących obecnie na etapie badań prowadzonych wspólnie przez biuro projektowe Airbus Helicopters w Łodzi i Politechnikę Łódzką. "Założeniem dla projektu jest rozwój, zaprojektowanie, certyfikacja i produkcja foteli nowej generacji, które zapewnią większe bezpieczeństwo na wypadek uderzenia, w porównaniu z dostępnymi fotelami" - poinformowała firma w komunikacie.

Prace rozwojowe nad wdrożeniem projektu i testy nowych foteli powinny zakończyć się w 2016 roku, a ich produkcja zostałaby uruchomiona w łódzkiej fabryce rok później. Jak wynika z komunikatu fotele produkowane przez Azurę Polska mają szansę trafić do śmigłowców - zarówno cywilnych jak i wojskowych - produkowanych przez Airbus Helicopters.

Śmigłowce Airbus Helicopters są używane przez ponad 3 tys. klientów w 154 krajach. Firma zatrudnia ponad 22 tys. osób na całym świecie. W 2015 roku osiągnęła przychody w wysokości 6,8 miliarda euro.

innowacje, airbus, airbus helicopters, azura polska
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Janus3
95.155.115.* 2016-06-03 23:45
Może kiedyś będziemy budować silniki, albo chociaż śmigła.
koczkodan
77.255.37.* 2016-06-03 22:39
To się nazywa rozwój, od śmigłowca do fotela.