Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fotoradary w Polsce. Koniec z przywilejami Straży Miejskiej

0
Podziel się:

Straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców.

Fotoradary w Polsce. Koniec z przywilejami Straży Miejskiej
(Witek Sroga/East News)
bEBYnxAR

Straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców - zdecydował w piątek Sejm. Nowelizację, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 404 posłów, 18 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nowe przepisy to efekt prac nad dwoma połączonymi projektami noweli kilku ustaw: o straży gminnej, prawa o ruchu drogowym, ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Projekt przygotowany przez grupę posłów SLD zakładał, że straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Drugi z projektów, autorstwa PO, przewidywał przede wszystkim zaostrzenie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierowców, ale także kwestie związane z uprawnieniami służb do kontroli fotoradarowej.

bEBYnxAT

W toku sejmowych prac zdecydowano o połączeniu obu projektów, jednak posłowie wykreślili z niego propozycje dotyczące zaostrzenia kar dla kierowców. Zakładały one, że kary te będą naliczane w powiązaniu z ogłaszanym przez GUS przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej za poprzedni rok (niedawno było to 3,8 tys. zł brutto). Wiązałoby się to ze znacznym wzrostem wysokości mandatów - nawet do ponad 2 tys. zł.

Ostatecznie Sejm uchwalił przepisy dotyczące wyłącznie ograniczenia uprawnień strażników miejskich i gminnych, jeśli chodzi o przeprowadzanie kontroli fotoradarowej. Sejm chce, aby przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 roku.

W 2014 r. na drogach doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, a ponad 42 tys. zostało rannych. Policji zgłoszono ponad 348 tys. kolizji. Główne przyczyny wypadków to: nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie będą płacić mandaty jak każdy? - Jeszcze w tej kadencji posłowie, którzy w tej chwili są chronieni immunitetem, będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe - powiedziała premier.
Straż miejska straci fotoradary, ale mandaty... Dla niektórych samorządów może to być spory problem, bo fotoradar często przynosi wielkie zyski dla gmin.
Burmistrz miasta anulował 100 tys. mandatów Włoska prasa poinformowała dzisiaj, że w Padwie padł rekord - w ciągu dwóch miesięcy osiem fotoradarów ustawionych na obwodnicy zarejestrowało 112 421 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.
bEBYnxBu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)