Notowania

francja
28.08.2009 19:10

Francuska prasa: Polska jedynym krajem UE bez recesji

Nasze wyniki gospodarcze dziennik Le Monde uznaje za sensację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(XcBiker/CC/Flickr)

*_ Cała reszta Europy nie wierzy własnym oczom: Polska ma duże szanse, by być jedynym krajem z 27, który nie zazna w 2009 roku recesji _ - tak zaczyna się artykuł _ Le Monde _. *

Gazeta pisze o _ wietrze optymizmu wiejącym w Warszawie _, gdzie _ eksperci i bankierzy nie wahają się prognozować wzrostu produktu krajowego brutto o 1 proc. w ciągu tego roku,po wzroście o 4,9 proc. w 2008 roku _.

Dziennik wymienia kilka przyczyn tego zadziwiającego - na tle innych państw europejskich - wzrostu polskiej gospodarki.

Według gazety, wzrost jest zasługą dyscypliny polskiego budżetu trwającej od 20 lat, gdy na czele ministerstwa finansów stanął Leszek Balcerowicz. On i jego następcy, _ nawet ci najbardziej rozrzutni _, potrafili - w opinii dziennika - zachować względnie niewielki deficyt i dług publiczny.

_ Le Monde _ podkreśla też, że - paradoksalnie - na korzyść Polski w czasie kryzysu działa to, że jest ona krajem znacznie mniej zależnym od wpływów z eksportu niż inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej. _ Polska cierpi więc mniej niż jej sąsiedzi z powodu spadku światowego handlu, w szczególności obejmującego obrót samochodami i maszynami _ - ocenia cytowana przez _ Le Monde _ Sandrine Levasseur, ekonomistka z francuskiego Obserwatorium Koniunktur Ekonomicznych (OFCE).

Jak uważa dziennik, innym czynnikiem pomagającym Polsce walczyć z recesją jest słaby kurs złotówki do euro. Pozwala on na zrównoważenie bilansu handlowego, ponieważ spadek polskiego importu jest obecnie dużo większy niż eksportu.

Według _ Le Monde _, do stabilnej sytuacji polskiej gospodarki przyczyniła się też obniżka podatku dochodowego w tym roku oraz strumień funduszy europejskich, zasilających inwestycje w Polsce.

_ Polska wyjdzie z kryzysu w dość dobrej formie _ - prognozuje w _ Le Monde _ Levasseur. Uznaje ona za słuszną decyzję Warszawy o odłożeniu na czas nieokreślony momentu wejścia do strefy euro. Jak konkluduje gazeta, mimo wzrostu gospodarczego Polsce byłoby bardzo trudno w chwili obecnego kryzysu spełnić unijne kryteria z Maastricht, pozwalające na przyjęcie nowych państw do Eurolandu.

Tagi: francja, polska, prasa, recesja, lider, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz