Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy
08.08.2005 07:25

Francuski wywiad przewidywał zamachy w Wielkiej Brytanii

Francuski wywiad w tajnym raporcie wskazywał w końcu czerwca - a więc na tydzień przed zamachami w Londynie w których zginęło 56 osób - iż Al-Kaida planuje ataki w Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Francuski wywiad w tajnym raporcie wskazywał w końcu czerwca - a więc na tydzień przed zamachami w Londynie w których zginęło 56 osób - iż Al-Kaida planuje ataki w Wielkiej Brytanii a ich wykonawcami mogą być członkowie społeczności pakistańskiej w tym kraju - ujawnia w poniedziałkowym numerze paryski "Le Figaro".

Tajny raport, sporządzony przez służby francuskiego wywiadu wewnętrznego, poświęcony był przede wszystkim społeczności pochodzenia pakistańskiego w samej Francji. W dokumencie wskazywano jednak, iż "Zjednoczone Królestwo stanęło wobec groźby ataków, o jakich zadecydowało kierownictwo Al-Kaidy na najwyższych szczeblach...Wykonawcami projektu mogą być komórki, korzystające z poparcia dżihadystów we wpływowych kręgach społeczności pochodzenia pakistańskiego w Zjednoczonym Królestwie" - głosi dokument, cytowany przez "Le Figaro".

We francuskim raporcie wskazano na potrzebę utrzymania kontaktów ze społecznością pakistańską w samej Francji. Wskazywano także jednak na wzrost częstotliwości podróży brytyjskich Pakistańczyków przez terytorium Francji do Azji Południowej i ponownie do Wielkiej Brytanii. Aktywność ta - zdaniem francuskiego wywiadu - miała wiązać się z instalowaniem na brytyjskim terytorium przedstawicielstw nielegalnych bądź legalnych ekstremistycznych organizacji islamskich. W raporcie wymieniono pakistańską organizację Laszkar-i-Taiba, zbliżoną do Al-Kaidy.

Francja - przypomina "Le Figaro" - w kwietniu nie zgodziła się na wjazd do kraju pakistańskiego senatora, członka oficjalnej delegacji parlamentarnej. Nie uzyskał on wizy z powodu jego bliskich więzi z afgańskimi talibami i Al-Kaidą.

W niedzielę brytyjski dziennik "Observer" ujawnił z kolei, że Arabia Saudyjska ostrzegła brytyjskie władze o możliwym ataku terrorystycznym w Londynie kilka tygodni przed 7 lipca. Według gazety, policja w Rijadzie natrafiła na ślad połączeń telefonicznych wykonanych przez jednego z przywódców Al-Kaidy Kareema al-Majati, który miał kontaktować się z komórką terrorystyczną działającą w Wielkiej Brytanii. Ambasador Arabii Saudyjskiej w Londynie potwierdził, że w minionych miesiącach saudyjski wywiad przekazał Brytyjczykom informacje o zagrożeniu terrorystycznym. Wiadomość zdementowały jednak oficjalne koła londyńskie.

Tagi: zamachy, terroryzm, londyn, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz