Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"FT": UE nie może pozwolić upaść Łotwie

0
Podziel się:

Według dziennika Łotwa jest ofiarą swojego własnego sukcesu.

"FT": UE nie może pozwolić upaść Łotwie
(PAP/EPA)

- _ Unia Europejska nie może pozwolić upaść Łotwie _ - pisze w artykule redakcyjnym _ Financial Times _.

Zdaniem londyńskiego dziennika wywołane światowym kryzysem problemy poradzieckich krajów bałtyckich, mogą spowodować nową falę zamętu finansowego z niebezpiecznymi konsekwencjami politycznymi dla całej UE.

- _ Tragedia Łotwy polega na tym, że kraj ten jest ofiarą swojego własnego sukcesu _ - pisze _ FT _. Mając na uwadze przystąpienie do strefy euro jej rząd w momencie, kiedy mógł pożyczać pieniądze, ograniczał deficyt budżetowy. Teraz kiedy potrzebuje pieniędzy na walkę ze światową recesją nikt nie chce udzielić mu kredytu.

_ FT _ uważa, że dewaluacja łotewskiego łata, która może wzmocnić eksport i złagodzić kłopoty gospodarcze, zatrzymałaby proces przystąpienie do strefy euro na nieokreślony czas. Jej koszty jednak mogłyby przewyższyć korzyści. Zbyt mała korekta mogłaby być niewystarczająca by obniżyć wartość łata, duży spadek miałby niszczący wpływ na bilans sektora prywatnego.

KRYZYS NA ŚWIECIE - RAPORTY MONEY.PL
*Kryzys: 20 mln osób w Unii nie ma pracy * Money.pl sprawdził ile bezrobotnych przybyło w krajach Unii Europejskiej od początku kryzysu.
*PKB Polski jednym z najlepszych na świecie * Dziś GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. Recesji nie ma, jesteśmy w ścisłej czołówce nie tylko Europy.

Koszty porzucenia przez Łotwę stałego kursu walutowego mogą być również istotne dla reszty UE. Dewaluacja może wprowadzić na rynkach wystarczający popłoch, by obniżyć wartość pozostałych walut mających stały kurs - na przykład w Estonii i na Litwie. Problemy mogą odczuć również kredytodawcy tych krajów, tacy jak szwedzkie banki.

Zdaniem _ FT _ jest tylko jeden sposób na uniknięcie tego - przyśpieszyć przystąpienie poradzieckich krajów bałtyckich do strefy euro. Do czasu kryzysu spełniały one kryteria konwergencji lepiej niż inne kraje strefy euro.

Teraz Łotwa jest skłonna wprowadzić bolesne regulacje, których wymagałoby wejście do strefy euro, takie jak drastyczne zmniejszenie zarobków, by nie wydawać więcej niż się zarabia.

Najwyższa stawka jest polityczna - najnowsi członkowie UE liczą na europejską solidarność. _ Financial Times _ uważa, że największą ofiarą bankructwa poradzieckich krajów bałtyckich byłaby jedność Europy.

kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)