Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundacja zarządzana przez Rydzyka wystąpiła o gigantyczną dotację

Fundacja zarządzana przez Rydzyka wystąpiła o gigantyczną dotację

Kosztowna akcja informacyjna. Fundacja zarządzana przez Rydzyka z dotacją Fot. Jozef Ostrowka/REPORTER/EAST NEWS
Kosztowna akcja informacyjna. Fundacja zarządzana przez Rydzyka z dotacją

Instytucje zarządzane przez o. Tadeusza Rydzyka wystąpiły łącznie o 616 tys. zł na akcje informacyjne, o czym poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. „To skandal” – uważa Cezary Tomczyk z PO.

Fundacja Lux Veritatis wystąpiła o 416 tys. zł na akcję informacyjną nt. przeciwdziałania przestępczości, a Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o niecałe 200 tys. zł na akcję "Masz jedno życie, stop dopalaczom" – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Fundacją zarządza o. Tadeusza Rydzyk, a uczelnią - fundacja.

Czytaj także: Producent filmu Kler będzie musiał oddać pieniądze z dotacji państwa

W środę w Sejmie poseł PO Cezary Tomczyk stwierdził, że "mamy do czynienia z niewątpliwym skandalem", ponieważ - jak dodał - Ministerstwo Sprawiedliwości i wiceszef tego resortu Patryk Jaki przeznaczyli kolejne miliony złotych na fundacje ojca Rydzyka i na jego szkołę w Toruniu.

Tomczyk stwierdził, że pieniądze do Rydzyka trafią z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym wprost z resortu sprawiedliwości. Zdaniem posła PO już każde ministerstwo przeznaczyło pieniądze dla ojca Rydzyka.

- Z budżetu państwa w ciągu ostatnich trzech lat na podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem wpłynęło ponad 165 mln zł, a teraz kolejne miliony złotych za zgodą Patryka Jakiego i ministra Zbigniewa Ziobry trafiają na konta ojca Tadeusza Rydzyka - mówił Tomczyk.

Czytaj także: Fundacja Lux Veritatis podsumowała rok. 10 mln zł w gotówce i na kontach, 30 mln zł od darczyńców

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odpowiadając Cezaremu Tomczykowi, powiedział, że "emocje przedwyborcze udzieliły się" posłowi PO. Wyjaśnił, że jeśli chodzi o Fundację Lux Veritatis, to w tym roku środki nie zostały jeszcze przeznaczone z Funduszu Sprawiedliwości.

Zobacz też: Śmiała teza Ryszarda Petru ws. filmu "Kler"

- Natomiast Fundacja Lux Veritatis wystąpiła o dotację w konkursie piątym – „Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” w obszarze akcji informacyjnej na kwotę 416 tys. 600 zł. Chodzi o akcję informacyjną „Bądźmy bezpieczni”. Natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej na akcję „Masz jedno życie, stop dopalaczom” na kwotę 195 tys. 955 zł" - wyjaśnił Wójcik.

Jak dodał, chodzi o akcje informacyjne o charakterze prewencyjnym.

W konkursie, oprócz Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, dotację otrzymało ok. 30 innych podmiotów, a łączna kwota środków przeznaczonych w tym konkursie wyniosła 10 mln zł. Natomiast aplikacje zostały złożone na kwotę 6 mln 300 tys. zł.

- Wszystkie podmioty, które spełniły warunki formalne i merytoryczne otrzymały dotacje - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
inkwizycja
2018-10-06 19:49
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. z Rydzyk nie jest ojcem zakonnym ale politykiem
Apis
2018-10-05 20:00
A na maibacha gdzie dotacja ,
Podatnik
2018-10-05 14:51
Dla niepełnosprawnych chorych na bialaczke lub inne choroby "PANSTWO POLSKIE" nie psiada środków a dla tego tłustego spaslaka zawsze sie znajdie co za chore obyczaje panują w tym kraju i z czego z moich podatków
Pokaż wszystkie komentarze (434)