Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Producent filmu Kler będzie musiał oddać pieniądze z dotacji państwa

466
Podziel się:

Producent filmu Kler będzie musiał oddać dotacje od PISF-u - dowiaduje się money.pl. W sumie to 3,5 mln zł. Wszystko przez rekord oglądalności, a co za tym idzie rekord finansowy. W money.pl oszacowaliśmy, że "Kler" mógł zarobić na otwarciu 10 mln zł.

Koszty produkcji "Kleru" mogły się zwrócić po weekendzie wyświetlania w kinach.
Koszty produkcji "Kleru" mogły się zwrócić po weekendzie wyświetlania w kinach. (JANEK SKARZYNSKI)

Producent filmu Kler będzie musiał oddać dotacje od PISF-u. W sumie to 3,5 mln zł. Wszystko przez rekord oglądalności, a co za tym idzie rekord finansowy. W money.pl oszacowaliśmy, że "Kler" mógł zarobić na otwarciu 10 mln zł.

W miniony weekend rządził jeden tytuł. To najnowszy film Wojtka Smarzowskiego - "Kler". Historia trzech duchownych o nieczystych sumieniach nie pozostawiła Polaków obojętnymi.

Według dystrybutora filmu, firmy Kino Świat – „Kler” zobaczyło w pierwszy weekend 935 tys. 357 osób. Do miliona trochę zabrakło, ale jest rekord frekwencji.

Lista rekordów

Wynik najnowszego filmu Smarzowskiego okazał się lepszy od tych, jakie osiągnęły inne blockbustery. "50 Twarzy Greya" na otwarciu obejrzało 834 tys. 479, "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" – 789 tys. 568, na "Listy do M. 3" przyszło 775 tys. 817 widzów, "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" to z kolei 767 tys. 519 widzów a "Botoks" Patryka Vegi miał na otwarciu 711 tys. 906 widzów.

Zobacz także: Polka robi karierę w Bollywood: "Trzymają mnie tam pieniądze"

Jak wcześniej wspomnieliśmy, niektóre miasta zakazały wyświetlania filmu. Dystrybutorzy "Kleru" raczej tego nie odczuli, bo niektóre kina działały na przyspieszonych obrotach. Film pojawił się od razu na 478 ekranach. Kino w Zabrzu w piątek pokazało "Kler" 24 razy.

W Multikinie na warszawskim Ursynowie w dzień premiery zorganizowano aż 18 seansów. We Wrocławiu tamtejsze Multikino w Pasażu Grunwaldzkim pokazało film 22 razy.

- Od momentu premiery "Kleru" media ogarnęła histeria. Wisienką na torcie okazało się nieprzyznanie nagrody "Złotego Klakiera" dla najdłużej oklaskiwanego filmu oraz ocenzurowanie przez TVP Kultura wypowiedzi reżysera podczas gali zamknięcia festiwalu Gdyni. Do tego premiera „Kleru” zbiegła się w czasie z ujawnieniem skandalu pedofilskiego w Pensylwanii oraz afery mobbingowej w centrali „Szlachetnej Paczki”.Czy „Kler” mógł osiągnąć jeszcze lepszy wynik po pierwszym weekendzie? Wszystko wskazuje na to, że mógł, ale nie udało się to z powodów logistycznych. Kina nie nadążały z obsługiwaniem widzów – mówi money.pl krytyk filmowy Dorota Chrobak.

"Kler" jest na dobrej drodze do pobicia rekordu frekwencji dla polskiego filmu po 1989 roku. Na razie dzierży go „Ogniem i mieczem” (7 mln 151 tys. widzów).

O osobistym rekordzie będzie mógł mówić także sam reżyser. Dotychczas najbardziej kasowym filmem Smarzowskiego był "Wołyń", który przez cały czas wyświetlania obejrzało łącznie 1 mln 449 tys. 515 widzów. Druga jest "Drogówka" - 1 mln 25 tys. 566 widzów. Na trzecim miejscu "Pod Mocnym Aniołem" obejrzało 884 tys. 768 widzów.

Żyła złota

W tej sytuacji naturalne wydają się pytania, ile "Kler" zarobi? Ceny biletów w Polsce zaczynają się od 15 zł. Tyle płacą studenci. Cena normalnego biletu w tygodniu wynosi ok. 27 zł. Najwięcej zapłacimy w weekend – nawet 40 zł jeśli wybierzemy film 3D. Takie ceny są w większości polskich multipleksów. Swoją politykę cenową mają kina studyjne. Tam przeważnie płaci się nieco mniej.

Money.pl pokusiło się o przybliżone oszacowanie zysku. Przyjmijmy zatem, że średnia cena biletu to 20 zł. Przy 935 tys. 357 widzów daje to sumę 18 mln 707 tys. 140 zł.

Trzeba pamiętać o tym, że nie cała kasa idzie do dystrybutora. Kino Świat będzie musiało podzielić się wpływami z dużymi sieciami kin. O ten kawałek tortu walczą trzy marki: Helios, Cinema City i Multikino.

Po swoje z pewnością upomni się Polski Instytut Sztuki Filmowej, któremu należy się 1,5 proc. ceny od każdego biletu, producent i oczywiście budżet państwa (8-procentowa stawka VAT od biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe). Dystrybutorowi zostanie ok. połowy przychodu, co na teraz daje ok. 9 mln 353 tys. 570 zł.

Ostatnia produkcja Smarzowskiego była "niedroga". Kosztowała jedyne 10 mln zł (czyli i tak dwa razy mniej niż "Wołyń"). Cześć środków przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Było to dokładnie 3,5 mln zł. Oznacza to, że po pierwszym weekendzie wyświetlania producentom udało się odzyskać to, co zainwestowali w powstanie filmu. Dodatkowo, będą musieli oddać wsparcie finansowe.

- Zgodnie z art. 23 ust. 5 ustawy o kinematografii podmiot otrzymujący dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest zobowiązany, w przypadku osiągnięcia zysku z przedsięwzięcia, do zwrotu dotacji – powiedziała money.pl rzecznika Instytutu, Monika Piętas-Kurek.

Kino Świat ma dryg do kasowych filmów. Jak pisaliśmy niedawno na money.pl dwa lata temu firma sprzedała 10 milionów biletów. To oznacza, że co piąty polski widz oglądał film właśnie z portfolio tej firmy. Dystrybutor miał powody do świętowania także w zeszłym roku. Przychody w tym czasie osiągnęły 144 mln zł, a zysk – 10 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(466)
jok
6 lat temu
Smieszna jest świadomość naszego społeczeństwa - kler jest tak samo na faktach jak gwiezdne wojny i ranczo wilkowyje. Nasz światopogląd budujemy własnie na rwanych niusach wyprodukowanych po nic innego jak do zarabiania pieniedzy. Nic dziwnego że zalewają nas islamiści a my jak te cielaki gapimy się wzrokiem tępym i nic nie rozumiejącym. Może jak zaczna i u nas wyrzynać to się ktoś zastanowi.
Szymon
6 lat temu
Filn Kler przekroczyłby lekko i 2mln ograniczyła go tylko ilość miejsc w kinach i to że niektóre kina nie wyświetlały tego filmu w lykend premiery.
Tomasz
6 lat temu
Kino Świat ma dryg do kasowych filmów..... to zdanie powinno brzmieć "Kino Świat ma dryg do kontaktów i powiązań do kasowych filmów.
zdrowy na umy...
6 lat temu
Ci, którzy obejrzą ten film nie będą mogli postawić choinki w święta i jeść karpia, bo ujawni się u nich schizofrenia pełnoobjawowa :-)))))))))))
czesiekwiesie...
6 lat temu
Słabe te wyliczenia - film miał wpływy w wysokości 20,9 mln zł
...
Następna strona