Notowania

Szymborska
02.03.2012 12:05

Fundacja Wisławy Szymborskiej. Dysponuje milionami

Michał Rusinek, sekretarz i wykonawca testamentu noblistki ujawnił jaką kwotą dysponuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agata Stoner/East News)

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie miała do dyspozycji kwotę 3,5 mln zł - poinformował Michał Rusinek, sekretarz i wykonawca testamentu noblistki. * *Fundacja ma miedzy innymi finansować literackie projekty badawcze i stypendia dla pisarzy i poetów.

_ - Chcemy, aby fundacja była transparentna, dlatego ujawniamy kwotę, po ustaleniu, jakie środki były zgromadzone na kontach poetki _ - mówił Rusinek. Jak zauważył 3,5 mln zł to mniej więcej tyle, ile w 1996 r. wynosiła literacka Nagroda Nobla.

Wisława Szymborska pozostawiła niemal cały swój majątek Fundacji, która ma się zająć jej spuścizną literacką oraz stworzeniem nagród literackich. Jeszcze za życia poetki i przy jej udziale opracowany został statut fundacji.

Testament Wisławy Szymborskiej został otwarty w środę. Upubliczniono tę jego część, która dotyczy fundacji. Część prywatna dokumentu, odnosząca się do kilku osób najbliższych poetce, nie została ujawniona.

Majątek Fundacji Wisławy Szymborskiej poza gotówką zgromadzoną na kontach stanowić będą majątkowe prawa autorskie do wszystkich jej utworów (a więc wpływy z kolejnych wydań wierszy) i prawo do mieszkania poetki.

Zgodnie z wolą noblistki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: przyjaciółka poetki prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski, który pomagał m.in. przy konstruowaniu ram prawnych fundacji oraz Michał Rusinek. Rejestracja fundacji może potrwać kilka tygodni.

Wśród celów fundacji zapisane zostało m.in. propagowanie polskiej twórczości literackiej w Polsce i za granicą oraz propagowanie idei tolerancji i kultury dialogu w życiu publicznym. Fundacja ma prowadzić działalność edukacyjną, informacyjną i wydawniczą, organizować konferencje naukowe, finansować projekty badawcze w zakresie literatury i stypendia dla twórców literatury.

Władze Krakowa chciałyby stworzyć Dom Literatury Kraków - instytucję, która gromadziłaby i udostępniała dziedzictwo twórców związanych z miastem, takich jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem. Niewykluczone, że jeśli placówka powstanie właśnie tam zostaną zdeponowane archiwum i pamiątki związane z noblistką.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym _ Wystarczy _, który ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa _ a5 _. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.

Czytaj w Money.pl
Szymborska dała im milion dolarów Fundacja ma zarządzać spuścizną pisarską poetki, ma też ustanowić specjalną nagrodę, którą otrzymywać będą pisarze.
Zobacz, kto w Krakowie żegnał Szymborską Poetka spoczęła na Cmentarzu Rakowickim, w rodzinnym grobowcu.
Dziś pogrzeb Szymborskiej. Tak ją wspomina przyjaciółka - _ Jak nikt potrafiła uciekać niezauważona. To był jej sposób na sławę _ - opowiada Katarzyna Kolenda - Zaleska.
Tagi: Szymborska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz