Notowania

fundusze unijne
15.02.2018 12:05

Fundusze unijne dla Polski pod znakiem zapytania. Kwieciński: jesteśmy przeciw wiązaniu budżetu UE z praworządnością

Warszawa, 15.02.2018 (ISBnews) - Polska, a także "inne kraje" sprzeciwiają się planom powiązania przyszłego unijnego budżetu z kwestiami związanymi z praworządnością, poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)

- Polska i inne kraje sprzeciwiają się pomysłowi powiązania unijnego budżetu z praworządnością - zadeklarował w czwartek minister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński powiedział podczas konferencji prasowej, że uzależnienie wysokości środków UE dla danego kraju od przestrzegania prawa jest dyskutowane w ramach obecnej i kolejnej perspektywy finansowej Unii. - W przypadku obecnej nie ma na to szansy. Jeżeli chodzi o kolejną, to my się sprzeciwiamy temu. Inne kraje także - powiedział Kwieciński, nie precyzując, o jakie kraje chodzi.

Jak dodał, wydaje się, że potencjalne wprowadzenie takiego rozwiązania ma bardzo wątłą podstawę prawną. Jak pisaliśmy, we wtorek Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że Bruksela uzależni wysokość funduszy dla Polski od poszanowania prawa w naszym kraju. Miało by się tak stać w przyszłej perspektywie finansowej UE, zaczynającej się w 2021 roku.

Jak podało Polskie Radio, Komisja rozpisała trzy scenariusze w zależności od przychodów. M.in. w polityce rolnej przewidywane jest obcięcie dotacji o 15 proc. i o 30 proc., a w polityce spójności KE w jednym ze scenariuszu proponuje wyłączenie z niej regionów przejściowych i najbardziej rozwiniętych, co - jak podkreśla radio - byłoby niekorzystne między innymi dla Polski.

Kwieciński powiedział w czwartek, że Polska po 2020 roku i tak będzie otrzymywała mniej środków w ramach polityki spójności, na co musi być przygotowana.

Zobacz też: Gowin: fundusze europejskie są przereklamowane

- Po pierwsze, bogacimy się i niektóre regiony wypadają z limitów. Pojawiły się także nowe priorytety, np. migracyjne z uchodźcami i bezpieczeństwa i unia będzie chciała wydawać więcej środków związanych z obronnością - wskazał minister.

Polska otrzymała dotychczas wypłaty w ramach unijnej polityki spójności w wysokości 7,7 mld euro, czyli 27 proc. puli przekazanej dotychczas wszystkim krajom. Udział Polski w puli funduszy dla całej UE to 22,6 proc.

Tagi: fundusze unijne, fundusze europejskie, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2018

berserkerCzemu Unia Europejska ma finansować kraj, który podkopuje jej idee? Czy Polska finansuje np. Rosję? Nie. No to o co chodzi?

15-02-2018

Polkabandzior łamiący prawo idzie siedzieć. Nie dostaje kasy- nie dostaje nic oprócz należnej kary, Panie Ministrze. JESTEM ZA powiązaniem budżetu z … Czytaj całość

15-02-2018

KrotexGTA jestem za, albo warosci ubujne albo spadac

Rozwiń komentarze (37)