Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej lepiej opłacani niż agenci ABW i SOP, a także policjanci i strażacy

Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej lepiej opłacani niż agenci ABW i SOP, a także policjanci i strażacy

Warszawa, 24.05.2018. Straż marszałkowska w akcji podczas protestu rodziców niepełnosprawnych. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Warszawa, 24.05.2018. Straż marszałkowska w akcji podczas protestu rodziców niepełnosprawnych.

Niemal 6 tys. zł brutto będzie wynosić średnie uposażenie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej. To o ok. tysiąc więcej niż w przypadku funkcjonariuszy SOP, policjantów i zawodowych strażaków. Straż Marszałkowska ma teraz także uprawnienia służb specjalnych.

Jak informuje RMF FM, w Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek rozporządzenia, w których określono zasady obliczania przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy. Chodzi o wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej.

Kwota bazowa to 1523 zł i jest mnożona przez odpowiedni dla każdej ze służb wskaźnik. Najniższy 3,1 (4,7 tys. zł) ustalono w przypadku Służby Celno-Skarbowej, a najwyższy 5,4 obowiązuje w odniesieniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (8,2 tys. zł).

Mnożnik w przypadku funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej to teraz 3,91, co daje przeciętne uposażenie 5956 zł. To nieco więcej, niż płacone będzie funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (5879 zł) i wyraźnie więcej niż agentom Służby Ochrony Państwa (5163 zł).

Dzięki zmianom przepisów, funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej zdobyli także niektóre uprawnienia agentów służb specjalnych, a także będą mieć takie same przywileje emerytalne jak większość mundurowych.

Funkcjonariusze Straży będą teraz mogli legitymować, dokonywać kontroli osobistej oraz użyć środków przymusu bezpośredniego. Wcześniej były to typowe uprawnienia agentów BOR, czyli dzisiejszej Służby Ochrony Państwa.

Strażnicy będą też prowadzić rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu. Zyskają również uprawnienia do podejmowania działań zmierzających do "neutralizacji zagrożeń", a także wykrywania urządzeń podsłuchowych.

Dotychczas strażnicy byli zatrudniani na podstawie przepisów prawa pracy, ale teraz będą mianowani, podobnie jak funkcjonariusze innych służb mundurowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
janek
2018-06-18 22:47
tANIE PANSTWO pis... 1500 ZŁ /MC TO I TAK ZA DUZO DLA TAKICH DARMOZJADOW SIEDZACYCH A SANATORYJNYCH WARUNKACH ..PARANOJA
mały
2018-06-18 21:12
...a walka z niepełnosprawnymi to się nie liczy .Co tam pożar ?tu trzeba pokonać strach przed inwalidą do tego na "pjeździe"uzbrojonym w kaczkę i respirator !!!!!!!!
wagner44
2018-06-05 10:19
Policjant i inne służby MSW na co dzień pracują w różnych warunkach śnieg , deszcz , wysoka i niska temperatura 24H z narażeniem życia. SM pracuje praktycznie pod dachem nie mają tylu obowiązków i obciążeń służbowych co policjant, strażnik graniczny i mają zarabiać średnio o 1000 zł więcej ? Brak słów
Pokaż wszystkie komentarze (268)