Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

FUS spłaca długi, dostał pożyczkę z budżetu

0
Podziel się

Na kota Funduszu trafiło wczoraj 5,5 miliarda złotych na spłatę bankowych kredytów.

FUS spłaca długi, dostał pożyczkę z budżetu
bEiaHmhx

Wczoraj FUS otrzymał pożyczkę z budżetu państwa w wysokości 5,5 mld zł, a środki pozwolą na spłatę i zmianę struktury zadłużenia w bankach.

Zadłużenie FUS pod koniec grudnia spadło do 6,6 miliarda złotych._ - Do tej pory FUS miał jedynie możliwość korzystania z otwartych linii kredytowych w bankach _ - napisano._ _

_ - Środki te były wykorzystywane przede wszystkim na zapewnienie płynności Funduszu w dniach, w których wpływy ze składek były niższe niż środki potrzebne na zapewnienie terminowych wypłat emerytur i rent. W grudniu najwyższe dzienne zadłużenie FUS było bliskie 8 mld złotych, by 28 grudnia osiągnąć 6,6 mld zł _ - napisano.

bEiaHmhz

Wiceprezes ZUS Mirosława Boryczka wskazuje, że środki z pożyczki pozwolą na spłatę i zmianę struktury zadłużenia w bankach_ : - Mimo że czas na renegocjację umów z bankami był bardzo krótki, już na koniec roku zadłużenie FUS w bankach spadnie poniżej 4 mld złotych. Obniżone zostaną także znacząco koszty kredytów, które FUS utrzyma na przełomie roku _ - uważa._ _

_ - Możliwe było też wzięcie mniejszej o 1,8 miliarda złotych dotacji z budżetu przeznaczonej już na wydatki roku 2010, przekazywanych jeszcze w grudniu do wypłaty środków na emerytury z terminem 1 i 5 stycznia _ - napisano w komunikacie.

Z komunikatu wynika również, że w stycznia 2010 roku ZUS, w terminach i na zasadach określonych umowami z bankami, podejmie dalsze działania zmieniające do optymalizacji portfela kredytowego i zmniejszenia zadłużenia.

bEiaHmhF
bEiaHmia
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)