Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CBŚP rozbiło gang, który sprzedawał lewe paliwo i wyłudzał VAT

CBŚP rozbiło gang, który sprzedawał lewe paliwo i wyłudzał VAT

Fot. STANISLAW KOWALCZUK

Policja i służba celna rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się odbarwianiem oleju opałowego, który następnie - jako olej napędowy - trafiał na stacje paliw. Gang, wyłudzając VAT, naraził Skarb Państwa na ponad 10 mln zł strat - wynika z informacji Centralnego Biura Śledczego Policji.

Z ustaleń funkcjonariuszy lubelskiego CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wynika, że przestępcy prowadzili nielegalny obrót paliwami w kilku województwach - od grudnia 2015 r. do października 2016 r.

Działalność ta polegała na zakupie za granicą oleju opałowego, który według dokumentów miał być transportowany cysternami do innego państwa, przejeżdżając przez Polskę.

W rzeczywistości olej był odbarwiany i po ponownym przepompowaniu do cystern - już jako napędowy - trafiał na stacje paliw w całym kraju, gdzie sprzedawany był jako legalnie wyprodukowane paliwo.

- Do tej pory w sprawie jest już 15 podejrzanych, którzy pełnili w grupie różne zadania. Zajmowali się odbarwianiem paliwa, jego transportem czy fałszowaniem dokumentacji księgowej - powiedział w poniedziałek komisarz Rafał Szymański z CBŚP.

Zobacz także: "Wyłudzili 60 mln zł". Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Do pierwszych zatrzymań doszło w październiku 2016 r. Trzech członków grupy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku w hali magazynowej w pobliżu Bełchatowa. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia wykorzystywane do odbarwiania oleju i cysternę z około 30 tys. litrów substancji ropopochodnej.

Funkcjonariusze ustalili kolejne osoby zamieszane w ten proceder. W kolejnych miesiącach zatrzymali osiem osób, w tym organizatorów i ich pomocników, jak również współpracujących z nimi kierowców.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dotyczące naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Cztery osoby, decyzją sądu, trafiły do aresztu na trzy miesiące.

To nie pierwszy przypadek, gdy policjanci z CBŚP rozbili grupę wyłudzająca VAT przy okazji fałszowania oleju napędowego. W kwietniu zatrzymali trzech członków grupy przestępczej podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia podatków w międzynarodowym obrocie olejem smarowym, który był przetwarzany i sprzedawany w Polsce jako olej napędowy. Z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił na procederze tej grupy 26 mln zł.

Grzegorz Dyjak

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
????.
2017-06-29 23:11
Majątek gangsterów skonfiskowano w całości ?
kod.
2017-06-26 22:09
No to przybędzie kolejna grupa osób walczących o wolność i demokrację.
ja
2017-06-14 07:48
najwięcej przekrętów z terenów gdzie są wyborcy z sekty PIS
Pokaż wszystkie komentarze (20)