Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz dla Ukrainy. USA wzywają Rosję, by przyjęła propozycję

0
Podziel się:

USA sądzą, że kompromis zaproponowany przez Komisję Europejską w sprawie cen gazu dla Ukrainy był "sprawiedliwy i rozsądny".

Gaz dla Ukrainy. USA wzywają Rosję, by przyjęła propozycję
(AP/FOTOLINK/East News)

USA sądzą, że kompromis zaproponowany przez Komisję Europejską w sprawie cen gazu dla Ukrainy był _ sprawiedliwy i rozsądny _, i apelują, by Rosja wznowiła negocjacje na jego podstawie - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Jak podkreśliła, konieczny jest powrót do rozmów między Rosją a Ukrainą w celu rozwiązania sporu gazowego.

_ - Komisja Europejska współpracowała z obiema stronami, by uzgodnić wolnorynkowy kompromis handlowy regulujący kwestię płatności i cen _ rosyjskiego gazu dla Ukrainy - przypomniała Psaki. Stany Zjednoczone _ nalegają, by Rosja ponownie zaangażowała się _ w rozmowy na podstawie oferty KE - powiedziała rzeczniczka.

Ukraina odrzuciła proponowaną jej przez rosyjski koncern Gazprom cenę za dostawy gazu w wysokości 385 dol. za tysiąc metrów sześciennych surowca. Rosja z kolei nie zgodziła się na kompromisową ofertę KE, zgodnie z którą Ukraina płaciłaby w zimie 385 dolarów, a latem 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu.

Rosja w poniedziałek ogłosiła wprowadzenie przedpłat dla Ukrainy za gaz, co jest równoznaczne ze wstrzymaniem dostaw. Gazprom uzasadnił ten krok długiem Ukrainy za dostarczony jej gaz. Zaległości szacuje się na 4,46 mld dol.

W wyniku mediacji KE Naftohaz zapłacił Gazpromowi 786,4 mln dolarów za dostawy w lutym i marcu tego roku. Gazprom upomina się jeszcze o zapłatę za dostawy z listopada i grudnia 2013 r. (ok. 1,45 mld USD), a także za dostawy z kwietnia i maja tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)