Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
01.03.2012 12:57

Gaz łupkowy. Jeszcze w marcu dowiemy się ile go mamy

Wiceminister środowiska Piotr Woźniak, zapowiada, że polski raport będzie bardziej dokładny od amerykańskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Pierwszy, całościowy raport dotyczący występowania i zasobów gazu łupkowego w Polsce, przygotowuje Państwowy Instytut Geologiczny - poinformował wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Woźniak dodał, że polski raport jest znacznie bardziej konkretny od opracowań amerykańskich na temat polskich zasobów i należy się w nim spodziewać _ redukcji _ wielkości zasobów w stosunku do pojawiających się w tych opracowaniach (ponad 5 bln m. sześc.). _ Skala i stopień tej redukcji nie są jeszcze znane, prace ciągle trwają _ - zastrzegł Woźniak.

Odpowiadając na pytanie posłów PO na temat gazu łupkowego Woźniak - główny geolog kraju - zapowiedział też, że raport zostanie przedstawiony na specjalnej konferencji prasowej i będzie publicznie dostępny. Sprecyzował, że dokument dotyczy pasa od Wejherowa po Zamość.

Wiceminister dodał, że w trzech basenach, które można wyróżnić w tym pasie - Pomorskim, Podlaskim i Lubelskim - zasoby są rozłożone mniej więcej równomiernie.

Woźniak dodał, że jutro opublikowany zostanie inny raport Państwowego Instytutu Geologicznego - o wpływie na środowisko procesu szczelinowania, towarzyszącego wydobywaniu węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Dokument dotyczy pojedynczego wiercenia w lokalizacji Łebień na Pomorzu. _ Uwzględnione są tam wszystkie ryzyka związane z prowadzeniem prac górniczych, polegających na wierceniu w poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego _ - wyjaśnił Woźniak.

Jak dodał, wyniki tego badania są zachęcające w zakresie wszystkich rozpatrzonych zagadnień, czyli wpływu na czystość wód powierzchniowych i podziemnych, zagrożeń związanych z prowadzeniem m.in. robót strzałowych i pozostałych zagrożeń, czyli głównie hałasu. _ Przy prowadzeniu tego wiercenia z zastosowaniem standardowych procedur żadnych zagrożeń nie odnotowano, nie można również prognozować na podstawie tych wyników, że takie zagrożenia w przyszłości mogłyby wystąpić _ - oświadczył Woźniak.

Zastrzegł jednocześnie, że niezbędnym warunkiem jest jednak przestrzeganie planu robót i staranne przestrzeganie procedur roboczych.

O złożach i wydobyciu gazu łupkowego czytaj w Money.pl
Koncesje na wydobycie gazu i ropy tylko... Wydawanie pozwoleń na poszukiwania, rozpoznawanie i wydobywanie podlega teraz przetargom.
Gaz z łupków to nie wszystko, mamy więcej Zdaniem geologów, są regiony w których ropa może być wydobywana na skalę przemysłową.
Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz