Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy nie obniży cen surowca w Polsce

0
Podziel się:

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce przez pierwsze 5-10 lat nie doprowadzi do znaczących obniżek cen gazu.

Gaz łupkowy nie obniży cen surowca w Polsce
(Paweł Skraba/Reporter)

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce przez pierwsze 5-10 lat nie doprowadzi do znaczących obniżek cen gazu - uważa agencja ratingowa Fitch Ratings. Agencja zwraca jednak uwagę, ze polskie firmy mogą stać się dzięki gazowi niekonwencjonalnemu _ dużymi graczami _.

_ - Nie spodziewamy się, że sukces, który w USA doprowadził do spadku cen gazu o ok. 50 proc. w latach 2008-2011, łatwo będzie powtórzyć w Polsce. Produkcja komercyjna w pierwszych 5-10 latach najprawdopodobniej nie obniży znacząco cen gazu ze względu na wysokie koszty osiągnięcia opłacalności. Ponadto, Polska i USA różnią się co do formacji gazu łupkowego i struktury rynku gazowego _ - głosi komunikat Fitcha.

Państwowy Instytut Geologiczny podał wczoraj, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc. W kwietniu zeszlego roku amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).

Fitch podkreśla jednak, ze szacowane zasoby gazu łukowego w Polsce są _ nadal znaczące _ i wystarczą na pokrycie krajowego spożycia przez 25-55 lat, a spożycie przez kolejnych 10 lat mogą pokryć zasoby gazu konwencjonalnego.

_ Znacząca produkcja gazu łupkowego mogłaby obniżyć zależność Polski od importu gazu (obecnie pokrywa on ok. 70% popytu na gaz), z którego większość pochodzi z Rosji _ - czytamy dalej.

_ Podjęcie poszukiwań przez polskie spółki energetyczne już na wstępnym etapie daje im szanse, by stać się znaczącymi graczami, o ile potwierdzi się dostępność gazu dla produkcji komercyjnej w następnych latach _ - podkreśla Fitch.

Czytaj więcej o wydobyciu gazu łupkowego
Tyle gazu łupkowego ma na koncesjach PGNiG 900 mld metrów sześciennych to optymistyczne szacunki na podstawie danych amerykańskiego Advanced Research Institute.
Poszukują gazu łupkowego. Ruszają odwierty Pod koniec października rozpocznie się kolejny etap poszukiwania gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.
Pawlak: Wydobycie gazu łupkowego opłaca się Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, staniemy się jeszcze bardziej bezpiecznym krajem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)