Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
28.12.2012 13:27

Gaz łupkowy w Polsce ma potencjał. Tak uważa ambasador USA

Gaz łupkowy to szansa dla Polski - przekonują Amerykanie. Nie można jednak porównywać rewolucji energetycznej, która ma miejsce w USA z pierwszymi odwiertami nad Wisłą - przestrzega w rozmowie z IAR Bradford J. Bell z sekcji polityczno - ekonomicznej amerykańskiej ambasady w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(farvatar/iStockphoto)

Gaz łupkowy to szansa dla Polski - przekonują Amerykanie. Nie można jednak porównywać rewolucji energetycznej, która ma miejsce w USA z pierwszymi odwiertami nad Wisłą - przestrzega w rozmowie z IAR Bradford J. Bell z sekcji polityczno - ekonomicznej amerykańskiej ambasady w Warszawie.

W USA i Kanadzie dotychczas wykonano ponad 400 tys. odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Dla porównania w Polsce tylko 33.
Bradford J. Bell w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekonuje, że na mówienie o rewolucji gazowej w Polsce, jest za wcześnie.

_ - Polska ma potencjał. To nie ulega wątpliwości. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że jesteście na początku długiego procesu. Sukces gazu łupkowego będzie zależał od poszukiwań, ale też od rozbudowy infrastruktury, rynku gazu. My będziemy wspierać Polskę w rozwoju tego ważnego źródła energii - _powiedział.

W czerwcu tego roku amerykański koncern Exxon Mobil poinformował, że wycofuje się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, ponieważ zasoby w dwóch odwiertach we wschodniej Polsce okazały się mniejsze od oczekiwanych. Bradford J. Bell przekonuje, że Amerykanie nie uciekają masowo z naszego rynku.

_ - Nadal jest sporo innych amerykańskich firm, które wciąż inwestują w Polsce między innymi Chevron i ConocoPhillips. Działa też sporo przedsiębiorstw, które świadczą usługi serwisowe dla tych koncernów energetycznych. Mają oni wszyscy nadzieje na rozwój biznesu w Polsce jednak, szukanie łupków w Polce jest w początkowej fazie - _ powiedział.

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że do 2021 roku w Polsce planowane jest wykonanie następnych 309 odwiertów. W zeszłym roku amerykańskie służby geologiczne podały, że Polska ma ogromne zasoby gazu łupkowego - ponad 5 bilionów metrów sześciennych surowca. Były to jednak zbyt optymistyczne założenia. W marcu tego roku Państwowy Instytut Geologiczny ocenił, że najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły pierwsze amerykańskie szacunki.

Czytaj więcej w Money.pl
Łupki dadzą im miliardy? Wielkie inwestycje USA, które przeżywają rewolucję gazu łupkowego, mogą wkrótce zacząć eksportować surowiec na dużą skale.
Ważne porozumienie ws. gazu łupkowego PGNiG, KGHM i spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron ustalą szczegółowe warunki współpracy w sprawie poszukiwania i wydobycia gazu z łupków do 4 lutego 2013 r. - podały spółki w komunikatach.
Oto nowy człowiek Waszyngtonu w Polsce Z udziałem sekretarz stanu Hillary Clinton odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego ambasadora USA w Polsce, Stephena Mulla.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz